Zbrodnie Selbstschutzu w Łobżenicy. Z badań Barbary Bojarskiej
Od 1961 r. Barbara Bojarska, pracowniczka Instytutu Zachodniego, zbierała relacje świadków masowych egzekucji w Lasach Piaśnickich k. Wejherowa. Ich efektem była opublikowana w 1978 r. książka pt. „Piaśnica – miejsce martyrologii i pamięci”. Niejako na tle tych badań, Bojarska zainteresowała się też zbrodniami w Łobżenicy, Górce Klasztornej oraz Wyrzysku, które (...)
Materiały robocze do Wystawy Ziem Odzyskanych we Wrocławiu w 1948 r.
Od 21 lipca do 31 października 1948 r., dokładnie przez 100 dni, we Wrocławiu dostępna była dla zwiedzających imponujących rozmiarów Wystawa Ziem Odzyskanych. Celem wystawy było propagandowe umocnienie mitu Ziem Odzyskanych, przedstawienie sukcesu za jaki władza już wtedy uważała ich zagospodarowanie oraz zamanifestowanie ich ostatecznego przyłączenia do Polski, także na (...)
Otwarcie niemieckiego garnizonu wojskowego w Kościanie w 1940 roku
W sobotę, 20 kwietnia 1940 r., w ramach ogólnoniemieckich obchodów urodzin Hitlera, odbyło się w okupowanym Kościanie (Kosten) uroczyste otwarcie garnizonu dla Zapasowego Batalionu Piechoty (Infanterie-Ersatz-Bataillon). Dla swoich celów Wehrmacht przejął znajdujący się w centrum miasta rozległy kompleks zlikwidowanego szpitala psychiatrycznego.
W październiku 1939 r. w kościańskim szpitalu znajdowało się (...)
Winterhilfswerk. Dzieło Pomocy Zimowej w propagandowej fotografii
Jednym z bardziej charakterystycznych elementów życia codziennego w III Rzeszy były kwesty uliczne na Dzieło Pomocy Zimowej (Winterhilfswerk, WHW). Była to ogólnokrajowa akcja charytatywna na rzecz potrzebujących zainicjowana w 1933 r. i nadzorowana przez Narodowosocjalistyczną Ludową Opiekę Społeczną (Nationalsozialistische Volkswohlfahrt).
Zbiórki prowadzano każdego roku od października przez kolejne sześć miesięcy. W (...)
Materiały pamiątkowe z Kongresu Polaków w Berlinie
W obliczu zaostrzających się działań antypolskich w Niemczech końca lat 30. XX w., władze Związku Polaków w Niemczech (ZPwN) postanowiły zamanifestować swoje znaczenie i liczebność zwołując I Kongres Polaków w Niemczech. W spotkaniu, które odbyło się 6 marca 1938 r. w reprezentacyjnym gmachu Theater des Volkes w Berlinie, wzięło udział (...)