Wizyta Greisera w trzech powiatach Kraju Warty w 1941 roku
Jednym z elementów sprawowania władzy przez Arthura Greisera, namiestnika Rzeszy i gauleitera w Kraju Warty, były regularne wizyty w różnych miejscowościach okręgu. Greiser kontrolował w ten sposób podlegających mu niemieckich landratów i burmistrzów oraz instytucje państwowe i partyjne. Podróże te miały wymiar polityczno-propagandowy, służący przede wszystkim propagowaniu rzekomej wyższości cywilizacyjnej (...)
Alfred Mensebach i jego kolekcja fotograficzna
Alfred Mensebach znany jest przede wszystkim jako autor zdjęć dokumentujących burzenie Warszawy podczas Powstania Warszawskiego - jako członek Technische Nothilfe brał udział w niszczeniu polskiej stolicy. W okupowanej Polsce pojawił się jednak wcześniej, a od 1943 r. do końca wojny mieszkał w Lesznie w ówczesnym Kraju Warty, gdzie prowadził własną (...)
Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu (Oberlandesgericht Posen) w polityce terroru i eksterminacji
Oberlandesgericht Posen, czyli Wyższy Sąd Krajowy w Poznaniu – najwyższy niemiecki sąd powszechny dla Kraju Warty – był jednym z instrumentów eksterminacji obywateli polskich w okresie okupacji. Sąd ten skazał ogółem prawie 1700 osób, w większości Polaków zaangażowanych w konspirację. 472 osoby usłyszały wyrok śmierci.
W okupowanej Polsce, w tym w (...)
Z pamiętnika osadnika Ziem Zachodnich i Północnych, czyli „Dziesięć lat pracy kulturalno-oświatowej w powiecie olsztyńskim”
Pamiętniki osób, które przybyły na terytorium Ziem Odzyskanych, stanowią cenne źródło informacji na temat organizacji życia codziennego w pierwszych powojennych miesiącach i latach. Efektem postanowień konferencji poczdamskiej było przesunięcie granic państwa polskiego na zachód i dynamiczne przemiany w strukturze ludności na Ziemiach Zachodnich i Północnych. Relacje zawarte w dokumentach osobistych (...)
Fotografie Juliana Paprzyckiego z obozu pracy przymusowej w Nekli
Julian Paprzycki był w okresie okupacji niemieckiej pracownikiem w firmie budowlanej Otto Trebitz. Tiefbau, która zajmowała się rozbudową toru kolejowego w Nekli. Do wykonywania związanych z tym prac wykorzystywano masowo żydowskich mężczyzn, skoszarowanych w obozie pracy przymusowej, oraz – na mniejszą skalę – Polaków. Zdjęcia wykonane przez Paprzyckiego dokumentują przede (...)