W celu zapewnienia wygody użytkownikom podczas korzystaniu z witryny ta strona używa plików cookies.
Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij przycisk "X" z prawej strony, aby informacja więcej się nie wyświetlała.


NA DRODZE DO IMPERIUM

60,00 zł
Brutto

Autor: David Engels

Tytuł:  Na drodze do imperium. Kryzys Unii Europejskiej i upadek republiki rzymskiej. Paralele historyczne

Ilość

David Engels, Na drodze do imperium. Kryzys Unii Europejskiej i upadek republiki rzymskiej. Paralele historyczne

Czy Unia Europejska stoi w obliczu równie spektakularnej zmiany ustrojowej jak niegdyś późna republika rzymska? Owszem – mówi belgijski historyk David Engels w swoim bestsellerze, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Posługując się dwunastoma kryteriami, badacz porównuje różne aspekty konstrukcji tożsamości UE z objawami kryzysu schyłkowej republiki rzymskiej – i dostrzega niepokojące paralele. Przeistaczanie się republiki – naznaczonej erozją wartości, permanentnym kryzysem i politycznym immobilizmem – w autorytarne imperium staje się obecnie realną perspektywą także w UE. Problematyka imigracyjna i zapaść demograficzna, materializm i globalizacja, zanik wartości i fundamentalizm, technokracja i znużenie polityką, utrata wolności i demokracji – te wszystkie na pozór tak nowoczesne problemy już dwa tysiące lat temu zachwiały republiką rzymską i umożliwiły przejęcie władzy przez Oktawiana Augusta.

Rezultaty rozległych badań prof. Engelsa stanowią potwierdzenie diagnoz zawartych w studium Zmierzch Zachodu Oswalda Spenglera i umożliwiają spojrzenie z nowej perspektywy na złożone problemy naszej epoki. Pokazują jednak również, jakie kroki należy poczynić, żeby nie dopuścić do najgorszego. O politycznym przetrwaniu Europy zadecyduje powrót do własnej, oryginalnej zachodniej tożsamości wraz z jej tradycją kulturową, jakże odległą od abstrakcyjnego uniformizmu.

Od 2013 r., kiedy książka ukazała się po francusku, została przetłumaczona na kilka języków. Polski czytelnik otrzymuje do rąk wersję zaktualizowaną przez autora specjalnie na użytek najnowszego przekładu.

995 Przedmioty

Opis

Autor
David Engels
ISBN
978-83-66412-51-4
Liczba stron
392
Produkt cyfrowy
Nie