W celu zapewnienia wygody użytkownikom podczas korzystaniu z witryny ta strona używa plików cookies.
Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij przycisk "X" z prawej strony, aby informacja więcej się nie wyświetlała.


Skrajna prawica we współczesnych Niemczach. Ujęcie ideologiczne

35,00 zł
Brutto

Agata Kałabunowska, Skrajna prawica we współczesnych Niemczach. Ujęcie ideologiczne

Seria: Studium Niemcoznawcze nr 97

Ilość
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Ugrupowania skrajne to nie tylko aktorzy na scenie politycznej współczesnych państw, ale również interesujący przedmiot dociekań naukowych. Autorka książki „Skrajna prawica we współczesnych Niemczech. Ujęcie ideologiczne” podejmuje się systematyzacji wiedzy na temat ekstremizmu prawicowego. W monografii koncentrowano się na rozumieniu tego zjawiska we współczesnych Niemczech – zarówno w systemie administracyjno-prawnym, jak i w obszarze nauk o polityce. 

W publikacji podjęto się także szczegółowej analizy programów ideowo-politycznych pięciu wybranych organizacji skrajnie prawicowych, działających w Niemczech w okresie kryzysu migracyjnego (NPD, Die Rechte, Pro Bewegung, Identitäre Bewegung, AfD). Autorka starała się ustalić, jaka jest najbardziej pożądana przez te organizacje wizja państwa i społeczeństwa. W badaniu o charakterze jakościowym zastosowano morfologiczne ujęcie badań nad ideologiami politycznymi. Dodatkowym celem pracy było udzielenie odpowiedzi na pytanie, czy te współczesne ugrupowania skrajne można jeszcze przypisać do tzw. trzeciej fali ekstremizmu prawicowego w Niemczech, czy też raczej mamy do czynienia z kolejną fazą rozwoju tego zjawiska.

Współczesna niemiecka myśl skrajnie prawicowa, ukazana w publikacji, tworzy wyjątkowo spójną strukturę ideologiczną. Dostrzegalne są w niej powiązania pomiędzy poszczególnymi ideami, ale także wynikanie konkretnych propozycji politycznych z przyjętych idei. Myśl skrajnie prawicowa ma też – jak wykazano ‒ potencjał do aktywizacji szerszych grup społecznych, głównie ze względu na zdolność do przeobrażania wyznawanych przez siebie poglądów w chwytliwe tematy, odpowiadające potrzebom aktualnej dyskusji politycznej. Zaproponowane ujęcie badawcze pozwoliło na zerwanie z rozpatrywaniem skrajnej prawicy w odniesieniu do politycznego centrum lub do innych skrajności oraz na objęcie w jednym badaniu ugrupowań o odmiennych formach organizacyjnych – zarówno partii, jak i ruchów społecznych.

Opis

Autor
Agata Kałabunowska
ISBN
978-83-66412-13-2
Liczba stron
429
Oprawa
miękka, klejona, mat
Format
A5