W celu zapewnienia wygody użytkownikom podczas korzystaniu z witryny ta strona używa plików cookies.
Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij przycisk "X" z prawej strony, aby informacja więcej się nie wyświetlała.


2020-3 (376) ŁAD WERALSKI, ŁAD ŚWIATOWY

25,00 zł
Brutto

Szanowni czytelnicy "Przeglądu Zachodniego", stulecie dzielące nas od podpisania traktatu wersalskiego i powstania Ligi Narodów kieruje myśl ku systemom światowej współpracy i bezpieczeństwa, zarówno w doświadczeniu historycznym, dalekosiężnych konsekwencjach oraz współczesnych realiach. Ład wersalski nie uchronił ludzkości przed kolejną wojną światową ani konfliktami i podziałami, a mimo to ostatni wiek był równocześnie epoką kooperacji, budowania instytucji integracyjnych oraz formalizowania norm współpracy i odpowiedzialności podmiotów porządku międzynarodowego ...

Ilość

Szanowni czytelnicy "Przeglądu Zachodniego",
stulecie dzielące nas od podpisania traktatu wersalskiego i powstania Ligi Narodów kieruje myśl ku systemom światowej współpracy i bezpieczeństwa, zarówno w doświadczeniu historycznym, dalekosiężnych konsekwencjach oraz współczesnych realiach. Ład wersalski nie uchronił ludzkości przed kolejną wojną światową ani konfliktami i podziałami, a mimo to ostatni wiek był równocześnie epoką kooperacji, budowania instytucji integracyjnych oraz formalizowania norm współpracy i odpowiedzialności podmiotów porządku międzynarodowego. Spuścizna przyjętych przed wiekiem rozwiązań w dużej mierze determinuje współczesność, o czym przekonują publikowane studia dotyczące polityki i pozycji Stanów Zjednoczonych, dyplomacji czy porządku handlowego. Jednocześnie w wielu zakątkach globu żywe pozostają problemy etniczne czy napięcia pomiędzy strukturami państwowymi a narodami, a doświadczenie historycznych potęg - także destrukcyjnych dla własnych czy sąsiednich społeczeństw - w zadziwiający sposób fascynuje i skłania do bezkrytycznej pamięci. W istocie więc nadal żyjemy w cieniu tej dychotomicznej wersalskiej spuścizny, a stanowiące jej część umiejętność porozumienia, pokojowej współpracy oraz troska o bezpieczeństwo pozostają aktualnymi zadaniami. Taką diagnozę dokumentują prezentowane w tomie opracowania, ukazujące współczesny ład światowy jako mozaikę niełatwych wyzwań.

Nie znaczy to jednak, że doświadczenie powersalskiego stulecia poszło na marne. Starania o pokojowe rozwiązywanie konfliktów czy regulowanie sporów terytorialnych, międzynarodowy wymiar sprawiedliwości, współpraca regionalna sięgająca tak zaawansowanych instytucji integracyjnych, jak Unia Europejska, a także system ochrony praw człowieka to dokonania ciągle niedoskonałe, ale wyrosłe w odpowiedzi na trudny wiek XX. Wpływają one na relacje polityczne, kształtują stosunki międzynarodowe i ludzką świadomość, są wzorcami do naśladowania, jak np. docenione także poza Europą porozumienie polsko-niemieckie.

Powersalskie stulecie obfitowało w dramaty i trudności. Może jednak zbyt mało uwagi kierujemy na te pozytywne i twórcze reakcje, jakie za sobą pociągnęło? Co więcej - może podobnym zaniechaniem obarczona jest obecna sytuacja globalna, przytłoczona starymi i nowymi problemami, wywołującymi sporą bezradność. Poszukując recept dla współczesnego ładu światowego, warto zastanowić się nad doświadczeniami ładu wersalskiego.

100 Przedmioty

Opis

Autor
praca zbiorowa
Liczba stron
260
Oprawa
miękka
Format
A5
PL ISSN
0033-2437