W celu zapewnienia wygody użytkownikom podczas korzystaniu z witryny ta strona używa plików cookies.
Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij przycisk "X" z prawej strony, aby informacja więcej się nie wyświetlała.


2017-I GERMANY AND EUROPE – HISTORY AND THE PRESENT

15,00 zł
Brutto

2017-I GERMANY AND EUROPE – HISTORY AND THE PRESENT

Ilość

Specjalne, kolejne  wydanie „Przeglądu Zachodniego” w języku angielskim to zaproszenie do lektury dla zagranicznych czytelników pragnących zapoznać się z wyborem prac prezentowanych na łamach czasopisma Instytutu Zachodniego w Poznaniu. Pismo, któremu od dziesięcioleci przyświeca hasło Polska-Niemcy-Europa, ma charakter interdyscyplinarny i publikuje prace autorów z różnych placówek badawczych.

Przedstawione w niniejszej antologii studia, opublikowane pierwotnie w języku polskim w  czterech numerach pisma wydanych w 2015 r., łączy wątek historii ostatniego stulecia, pamięci o niej i trwałości następstw jej przełomowych wydarzeń oraz płynących z niej wskazówek. Niejednokrotnie lekceważona nauczycielka życia - historia magistra vitae – pozostaje fundamentem dla zrozumienia dynamiki procesów zachodzących we współczesnych państwach, problemów i dylematów polsko-niemieckiego sąsiedztwa oraz dialogu determinującego europejskie przemiany aż po dzień dzisiejszy. Poczynając od prób uporania się europejskich mocarstw z konsekwencjami I wojny światowej oraz ówczesnych form międzynarodowej współpracy intelektualnej, przez inicjatywy odnoszące się do granic i własności po kolejnej wielkiej wojnie, aż po kwestie restytucji i (re)konstrukcji zasobów kultury oraz przemian tożsamości adekwatnych do stopnia zaawansowania współczesnych procesów integracyjnych – we wszystkich podjętych tematach dostrzegalne jest nieuniknione oddziaływanie przeszłości.

Zgromadzone artykuły prowadzą przez zawiłości XX stulecia aż po współczesne dylematy ustroju, polityki i relacji międzynarodowych. Dzisiejsza Europa oczekuje i wymaga odwagi nowego spojrzenia na każdą z tych sfer, ich cele, metody realizacji oraz definiowanie podstawowych pojęć w słowniku dialogu, sporu, a niestety także i konfliktu. O ile więc historia pozostaje kluczem do rozumienia współczesnych postaw, świadomości, kultury oraz pamięci, to jej dopełnieniem są uważne obserwacje toczących się przeobrażeń.

Publikacja    anglojęzycznego   numeru „Przeglądu  Zachodniego”   jest  finansowana  w ramach umowy 729/P-DUN/2016 ze  środków  Ministra Nauki i Szkolnictwa  Wyższego przeznaczonych  na działalność upowszechniającą naukę.

 

Spis treści oraz wybrane artykuły na stronie Przeglądu Zachodniego

 

100 Przedmioty

Opis

Autor
praca zbiorowa
Liczba stron
340
Oprawa
miękka
Format
A5
PL ISSN
0033-2437