W celu zapewnienia wygody użytkownikom podczas korzystaniu z witryny ta strona używa plików cookies.
Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij przycisk "X" z prawej strony, aby informacja więcej się nie wyświetlała.


2017-3 (364) WOKÓŁ REFORMACJI, LUTRA I KOŚCIOŁÓW...

15,00 zł
Brutto

2017-3 (364) WOKÓŁ REFORMACJI, LUTRA I KOŚCIOŁÓW...

Ilość

Artykuły 2017-3 (364)

Pięćsetna rocznica wystąpienia Marcina Lutra stała się okazją, by oddać łamy czasopisma Instytutu Zachodniego autorom podejmującym tematykę Reformacji oraz zagadnień konfesyjnych. Prezentowane rozprawy nasuwają refleksję o determinacji jednostki podejmującej – najczęściej na przekór okolicznościom i postawom sobie współczesnych – krok nadający dziejom nowy impuls i kierunek. Działania takie powoduję zmiany wielokroć przekraczające zamysł ich inicjatora.

Pięć wieków Reformacji to także część dziejów i tożsamości Polski. Przenikanie się tradycji konfesyjnych oraz historia widziana przez pryzmat lokalnych społeczności: Mazur, Ziemi Ostrzeszowskiej czy Śląska ukazują rolę jednostek twórczych, dynamicznych i zdolnych działać na przekór trudnościom. Nawet gdy po latach przypominają o nich tylko muzealne artefakty, są one przecież świadectwem ludzkiej inwencji, integrującej wspólnoty i społeczności. Może warto – z perspektywy Polski - spojrzeć na jubileusz 2017 r. jako okazję do docenienia tradycji protestantyzmu, współtworzącego zróżnicowane bogactwo kulturowe, a także pytanie, czy po latach zaniechań starcza dziś troski o należyte jego wyeksponowanie?

W obchodach z wielkim rozmachem przygotowanej rocznicy Reformacji w Niemczech nie chodziło tylko o upamiętnienie wystąpienia mnicha z Wittenbergi, lecz podkreślenie wielorakich, trwałych i głębokich następstw zapoczątkowanych wówczas zmian, które stanowią o współczesnym obliczu Niemiec, protestantyzmu oraz kultury. Może Marcin Luter pojawił się wśród wydarzeń A. D. 2017 jak najbardziej w porę i nie tylko dla uczczenia jubileuszu?

 

Spis treści, streszczenia oraz wybrany artykuł na stronie Przeglądu Zachodniego

97 Przedmioty

Opis

Autor
praca zbiorowa
Liczba stron
344
Oprawa
miękka
Format
A5
PL ISSN
0033-2437