W celu zapewnienia wygody użytkownikom podczas korzystaniu z witryny ta strona używa plików cookies.
Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij przycisk "X" z prawej strony, aby informacja więcej się nie wyświetlała.


POLSKIE ELITY POLITYCZNE WOBEC STOSUNKÓW Z NIEMCAMI W RAMACH UNII EUROPEJSKIEJ

25,00 zł
Brutto

POLSKIE ELITY POLITYCZNE WOBEC STOSUNKÓW Z NIEMCAMI W RAMACH UNII EUROPEJSKIEJ

Ilość

Praca zbiorowa pod redakcją Krzysztofa Malinowskiego, Seria wydawnicza: Studia Europejskie nr 20, ISBN 978-83-61736-65-3, 342 ss.

Monografia zawiera wyniki badań dotyczących poglądów i opinii polskich elit politycznych na temat relacji Polski z Niemcami w ramach Unii Europejskiej. Punktem odniesienia były istotne zagadnienia związane z UE (wizje przekształceń, polityka wschodnia, sprawy bezpieczeństwa, problematyka energetyczno-klimatyczna) w okresie od początku kryzysu w strefie euro w 2009 r. do 2015 r., czyli do pojawienia się kryzysu migracyjnego. Przeanalizowano dyskurs elit parlamentarnych i środowisk eksperckich, a także przeprowadzono badania ankietowe i wywiady. Zaobserwowane rozbieżności opinii miały głębsze podłoże i wynikały z odrębnych podstawowych orientacji politycznych występujących wśród elit. Odmienne wyobrażenia o roli Polski w Europie i UE łączyły się z różnym podejściem do Niemiec i koncepcjami wzajemnych stosunków, a w tym przede wszystkim z kwestią, jak dalece strategiczne znaczenie mają Niemcy dla Polski w Europie. Różne interpretacje zachowania Niemiec korespondowały z brakiem konsensu w polskich elitach na temat oceny szans i perspektyw Polski w ramach Unii Europejskiej.

96 Przedmioty