W celu zapewnienia wygody użytkownikom podczas korzystaniu z witryny ta strona używa plików cookies.
Szczegóły w naszej Polityce prywatności. Kliknij przycisk "X" z prawej strony, aby informacja więcej się nie wyświetlała.


PARTNERSTWO W PRZYWÓDZTWIE? STANY ZJEDNOCZONE I NIEMCY (1989-2016). PERSPEKTYWA POLSKA

30,00 zł
Brutto

PARTNERSTWO W PRZYWÓDZTWIE? STANY ZJEDNOCZONE I NIEMCY (1989-2016). PERSPEKTYWA POLSKA

Ilość

Jadwida Kiwerska, Partnerstwo w przywództwie? Stany Zjednoczone i Niemcy (1989-2016). Perspektywa polska, Prace Instytutu Zachodniego nr 93, ISBN: 978-83-61736-64-6, Poznań 2017, 398 ss.

Kolejna praca Autorki specjalizującej się w problematyce amerykańskiej poświęcona została relacjom Stanów Zjednoczonych z Republiką Federalną Niemiec. Trwała obecność USA w Europie po II wojnie światowej, mająca odtąd zabezpieczać stary kontynent przed odrodzeniem się totalitaryzmów, wiązała się z faktem, iż najważniejszą rolę w polityce Waszyngtonu zaczęły odgrywać zachodnie Niemcy. Z biegiem lat stały się one cennym sojusznikiem i wartościowym partnerem gospodarczym Stanów Zjednoczonych. Upadek ZSRR i zjednoczenie Niemiec spowodowały ewolucję w stosunkach amerykańsko-niemieckich. Niemcy będące niekwestionowanym liderem UE stawały się coraz bardziej asertywne wobec oczekiwań Stanów Zjednoczonych. Także USA pod wpływem narastających zmian i światowych wyzwań podjęły się redefinicji celów i metod działania na arenie międzynarodowej. Musiało to znaleźć odzwierciedlenie w relacjach z Berlinem, które przybrały postać prawie partnerskich, pozwalając Niemcom na pełnoprawne uczestnictwo w wielkiej polityce światowej. Odrębnym wątkiem są rozważania na temat wpływu relacji amerykańsko-niemieckich na politykę polską oraz próba wskazania założeń jakimi Polska powinna kierować się w budowaniu stosunków z obu istotnymi dla niej państwami.

91 Przedmioty