Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Wspomnienie o Marcelu Reich-Ranickim z okazji 100. rocznicy urodzin

#Reich-Ranicki #literatura #Niemcy

Z okazji przypadającej 2 czerwca br. 100. rocznicy urodzin znanego niemiecko-polskiego krytyka literatury, żydowskiego pochodzenia, Marcela Reich-Ranickiego (1920-2013) media w Niemczech poświęciły sporo uwagi przypomnieniu sylwetki, osobowości i działalności legendarnego i budzącego zarazem wiele kontrowersji i sprzecznych emocji „papieża literatury” ‒ jak go nazywano.

Dzięki stałej obecności w literackich spotkaniach, dyskusjach i programach telewizyjnych, zwłaszcza w cieszącym się dużą popularnością programie „Das Literarische Quartett” (Kwartet Literacki), był postacią rozpoznawalną nie tylko w świecie literatury, ale też wśród szerokiej publiczności (według badań znało go 98% społeczności w Niemczech); jego niekonwencjonalny sposób bycia, odważne i apodyktyczne sądy, prowokujące opinie, specyficzne poczucie humoru i błyskotliwe riposty powodowały, że miał tyle samo zagorzałych zwolenników, co przeciwników. 

Volker Weidermann przypomniał („Der Spiegel”, 29.05.2020), że M. Reich-Ranicki, „polski Żyd z Włocławka nad Wisłą”, który w wieku 9 lat przybył do Berlina, jako 18-latek opuścił Niemcy i jako 38-latek znów powrócił, by „zatryumfować”, nadał literaturze w Niemczech silny głos, jakiego nie można było nie usłyszeć. Literatura była jego prawdziwą pasją, co znajdowało wyraz nie tylko w licznych opracowaniach krytycznych, ale też w emocjonalnym sposobie rozprawiania o dziełach literackich. Pisano o nim, że „żył” literaturą; przeżywał ją i tkwiący w niej potencjał do zmiany życia i zmiany świata, całą swą osobowością.

Wspominano, że w swych reakcjach był zawsze autentyczny, zarówno przed kamerą, jak też poza nią. Jego ostra krytyka i bezlitosne sądy budziły strach wśród pisarzy, ale zachwyt wśród publiczności. W audycjach radiowych i telewizyjnych z okazji 100. rocznicy jego urodzin przypomniano jego charakterystyczne wypowiedzi i wywiady, odtworzono nagrania dyskusji literackich z jego udziałem; pozwolono mu przemówić „własnym głosem”. (MWM)

https://www.deutschlandfunkkultur.de/erinnerung-an-marcel-reich-ranicki-er-hat-das.1008.de.html?dram:article_id=477826

https://www.tagesspiegel.de/kultur/100-jahre-marcel-reich-ranicki-widerspruch-unbedingt-erwuenscht/25877818.html

https://www.rnd.de/kultur/zum-100-geburtstag-von-marcel-reich-ranicki-diese-bucher-sollten-sie-lesen-WZGEOB54H5CSXM7LBMYVVGZUKA.html

https://www.3sat.de/kultur/kulturzeit/marcel-reich-ranicki-104.html

https://www.ndr.de/ndrkultur/Messerscharf-im-Urteil-Zum-100-Geburtstag-von-Marcel-Reich-Ranicki,audio691558.html

https://www.br.de/nachrichten/kultur/zum-100-geburtstag-des-literaturkritikers-marcel-reich-ranicki,S0eqNow

https://literaturkritik.de/zum-100-geburtstag-von-marcel-reich-ranicki-beitraege-von-ihm-aus-dem-archiv-von-literaturkritikde,26833.html

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640