Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 68/2018

  • NOWY RZĄD KOALICJI CSU-FW W BAWARII

#Bawaria #koalicja #CSU #WolniWyborcy

W wyborach do bawarskiego Landtagu z 14.10.2018 r. po raz kolejny zwyciężyła CSU (37,2% głosów), lecz utraciła większość w parlamencie krajowym. Należało zatem znaleźć partnera koalicyjnego. Zgodnie z oczekiwaniami CSU porozumiała się z Wolnymi Wyborcami (Freie Wähler, FW) i 4.11. liderzy obu ugrupowań podpisali umowę koalicyjną pt. „Für ein bürgernahes Bayern”. W ten sposób po raz pierwszy powstała czarno-pomarańczowa koalicja CSU-FW. W dniu 6.11 Landtag zaaprobował kandydaturę Markusa Södera (CSU) na stanowisko premiera rządu krajowego. M. Södera poparło 110 posłów z ramienia CSU i Wolnych Wyborców, 89 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu (minimalna większość wynosi 103 mandaty).

W nowym rządzie bawarskim przedstawiciele Wolnych Wyborców obsadzą trzy resorty: Hubert Aiwanger obejmie resort gospodarki, rozwoju kraju i energii oraz będzie pełnił funkcję wicepremiera, Michael Piazolo pokieruje ministerstwem edukacji i kultury, a Thorsten Glauber stanie na czele resortu ochrony środowiska i ochrony konsumentów. (PK)

http://www.faz.net/aktuell/politik/inland/markus-soeder-mit-110-stimmen-zum-ministerpraesidenten-gewaehlt-15876551.html

https://www.csu.de/aktuell/meldungen/november-2018/die-bayernkoalition-steht/

https://www.sueddeutsche.de/bayern/csu-freie-waehler-koalitionsvertrag-1.4196416

  • ROZWIĄZANIE ODDZIAŁU MŁODZIEŻÓWKI AFD W SAKSONII DOLNEJ

#AfD #młodzieżówka #SaksoniaDolna #BfV

W dniu 4.11.2018 r. nadzwyczajny kongres federalny „Młodej Alternatywy dla Niemiec”, organizacji młodzieżowej AfD, rozwiązał swoje przedstawicielstwo w Saksonii Dolnej oraz odwołał jego członków. Oficjalnym powodem tego kroku są naruszenia statutu federalnego i demokratycznego porządku RFN.

Niemieckie media piszą o powiązaniach czołowych działaczy młodzieżówki ze skrajnym ruchem identytaryzmu, które przyczyniły się do wzięcia pod obserwację przedstawicielstw „Młodej Alternatywy” w Saksonii Dolnej i Bremie przez krajowe Urzędy Ochrony Konstytucji. Decyzja o losie przedstawicielstwa w Bremie została przełożona na kolejny zwyczajny zjazd. Z uwagi na te okoliczności został już w sierpniu br. usunięty były przewodniczący Młodej Alternatywy w Saksonii Dolnej Lars Steinke po nazwaniu na Facebooku Clausa von Stauffenberga „zdrajcą” za dokonanie zamachu na Hitlera.

Rozwiązanie dolnosaksońskich struktur młodzieżowych AfD odbywa się na tle dyskusji o potrzebie obserwowania tej partii przez Urząd Ochrony Konstytucji. W ekspertyzie sporządzonej na zamówienie AfD, prawnik D. Murswiek wskazuje na istniejące w narracji tej partii podstawy do wszczęcia takiej obserwacji, np. ogólne zniesławianie imigrantów i muzułmanów czy głoszenie teorii o „wymianie ludności”. Obserwacja AfD przez służby może się przyczynić do odstraszenia od partii bardziej umiarkowanych wyborców. (MW)

https://m.tagesspiegel.de/politik/afd-nachwuchs-junge-alternative-loest-landesverband-niedersachsen-auf/23356436.html

https://www.deutschlandfunk.de/gutachten-zu-verfassungsschutz-staatsrechtler-stellt-afd.1773.de.html?dram:article_id=432308

  • RAPORT RZĄDU RFN O NIEMIECKIEJ POMOCY HUMANITARNEJ

#RFN #PomocHumanitarna #migranci #uchodźcy #Syria

W dniu 7.11.2018 r. rząd RFN zatwierdził raport o niemieckiej pomocy humanitarnej za granicą w l. 2014-2017, przygotowany przez Bärbel Kofler, Komisarz Rządu Federalnego ds. Praw Człowieka i Pomocy Humanitarnej. Rząd zakończył tym samym pierwszy z etapów wewnętrznej oceny zaangażowania RFN na rzecz osób potrzebujących na świecie. Przyjęty dokument został przekazany do Bundestagu, gdzie będzie przedmiotem dalszych analiz i dyskusji.

W ciągu czterech lat Niemcy stały się drugim co do wielkości globalnym donatorem wsparcia humanitarnego i liderem europejskiej pomocy. Rząd federalny znacząco podniósł wolumen pomocy w l. 2016 i 2017, zwiększając go ‒ w stosunku do 2015 r. ‒ niemal trzykrotnie. W l. 2014-2015 na pomoc humanitarną Niemcy przeznaczały ok. 1,3 i 1,2 mld USD, a w l. 2016-2017 ‒ 3,3 i 2,9 mld USD.

Niemcy odpowiedziały na rosnące wyzwania humanitarne na świecie, związane przede wszystkim z niestabilnością wywołaną konfliktami oraz masowymi ruchami migracyjnymi. Przekazały środki na wsparcie migrantów i uchodźców oraz osób przebywających na obszarach kryzysów humanitarnych. Około 40% pieniędzy trafiło do ofiar wojny w Syrii. RFN finansowała głównie pomoc żywnościową i opiekę medyczną. (JDP)

https://www.auswaertiges-amt.de/de/newsroom/bericht-ueber-deutsche-humanitaere-hilfe/2158378

  • UPAMIĘTNIENIE WYDARZEŃ „NOCY KRZYSZTAŁOWEJ”

#NocKryształowa #1938 #rocznica #upamiętnienie #TopographiedesTerrors

W 80. rocznicę pogromu Żydów podczas pamiętnej „Nocy kryształowej” (9.11.1938 r.) została otwarta w centrum dokumentacyjnym Topographie des Terrors w Berlinie w dn. 7.11.2018 r. wystawa upamiętniająca tamte wydarzenia pt. „‘Kristallnacht’ ‒ Antijüdischer Terror 1938”, przygotowana przez fundację Topographie des Terrors we współpracy z fundacją Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas.

Wystawa obrazująca szykany i tortury, jakim poddana była w owych listopadowych dniach 1938 r.  społeczność żydowska, unaocznia wyraźnie, dokąd może prowadzić antysemityzm w połączeniu z obojętnością ‒ stwierdziła minister stanu ds. kultury Monika Grütters podczas otwarcia wystawy. „Przypomnienie owego czasu, w którym Niemcy wydały godność człowieka na pastwę pogardy i zniszczenia, może uświadomić skutki totalitarnych ideologii i uwrażliwić na ich przejawy, które są lekceważone, jak np. brutalizacja języka, bagatelizowanie narodowosocjalistycznych zbrodni przeciwko ludzkości, fałszywe informacje, będące pożywką dla uprzedzeń oraz milczenie powodowane obojętnością bądź tchórzostwem” ‒ podkreśliła Grütters.

Rząd federalny wspiera finansowo miejsca i ośrodki pamięci na terenie całych Niemiec ‒ przypomniała Grütters ‒ aby docierać zwłaszcza do ludzi młodych. Poinformowała zarazem, iż w ramach programu „Jugend erinnert”, który został uzgodniony w Umowie Koalicyjnej, w budżecie BKM jest przewidziana na 2019 r. kwota 2 mln euro. Ponadto w projekcie rządowym budżetu zaplanowano też sfinansowanie 22 nowych miejsc dla pedagogów w ośrodkach miejsc pamięci. W ten sposób federacja chce znacząco wspierać pracę edukacyjną jako „wkład przeciwko zapomnieniu”.

Wystawa „Kristallnacht” została dofinansowana z budżetu BKM kwotą 83 tys. euro; otrzymała też dotacje z fundacji Topographie des Terrors oraz Stiftung Denkmal für die ermordeten Juden Europas w wysokości łącznie 40 tys. euro.

W dniu 9.11.2018 r. wręczone zostały też nagrody przyznane przez Deutsche Gesellschaft e.V. za zasługi na rzecz porozumienia niemieckiego i europejskiego; otrzymały je trzy osoby, które przeżyły Holocaust (Esther Bejarano, Margot Friedländer i Walter Frankenstein) za ich zaangażowanie i niezmordowany wkład w uświadamianie o istocie dyktatury narodowego socjalizmu i jej skutkach. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/kulturstaatsministerin-gruetters-zum-9-november-1938-bund-staerkt-paedagogische-arbeit-der-erinnerungsorte-1546340

https://www.stiftung-denkmal.de/ausstellungen/2018-kristallnacht-antijuedischer-terror-1938-ereignisse-und-erinnerung.html

https://www.museumsportal-berlin.de/de/ausstellungen/kristallnacht/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640