Poprawki do Ustawy o ochronie dóbr kultury przyjęte przez rząd
#Niemcy #ochronadóbrkultury #Ustawa #poprawki #rząd #Weimer
Rząd Niemiec 19 maja br. przyjął propozycje zmian w Ustawie o ochronie dóbr kultury, przedłożone przez nowego pełnomocnika rządu federalnego ds. kultury i mediów Wolframa Weimera. Dzięki nim ustawa będzie bardziej funkcjonalna, ukierunkowana na praktykę oraz dostosowana do rozwijanych ram prawnych na płaszczyźnie Unii Europejskiej. Przyjęte zmiany w Ustawie tuż po rozpoczęciu prac nowego rządu stanowią wypełnienie jednej z obietnic umowy koalicyjnej. Nowa ustawa ma wejść w życie latem 2025 r.
Minister Weimer podkreślił, że również w zakresie ochrony dóbr kultury powinna obowiązywać zasada - mniej przeszkód biurokratycznych i więcej przejrzystości. Jest to, jego zdaniem, bardzo pomyślna wiadomość dla kolekcjonerów dzieł sztuki, handlujących dziełami sztuki, a także dla instytucji przechowujących dobra kultury. Proponowane zmiany w Ustawie ułatwią także międzynarodowy transfer dzieł sztuki między placówkami muzealnymi w celu realizacji projektów badawczych i restauracyjnych. W handlu dziełami sztuki złagodzone zostaną zasady stosowania środków ostrożności, ponieważ podniesiono granicę wartości chronionych obiektów z 2500 do 5000 euro. W stosunku do dóbr archeologicznych obowiązywać będą dotychczasowe ścisłe zalecenia.
Sugerowane zmiany wzmocnią też bezpieczeństwo prawne. Krajowe urzędy kultury będą miały większą jasność co do warunków zabezpieczenia, jakie muszą być spełnione w odniesieniu do wwiezionych nieprawnie dóbr kultury z innych krajów pochodzenia. W propozycjach zmian jest też wiele objaśnień, które uproszczą zastosowanie ustawy w praktyce.
Minister Weimer przyznał, że propozycje zmian bazują na przygotowanym już wcześniej, podczas kadencji poprzedniego rządu, projekcie Ustawy, jednak z powodu rozpadu koalicji nie udało się tych prac sfinalizować. Olaf Zimmermann, przewodniczący Niemieckiej Rady Kultury uznał za rzecz bardzo pozytywną, że wykorzystano wcześniejsze założenia i dzięki temu prace nad nowelizacją Ustawy będzie można przyspieszyć. Władze krajowe, muzea, a także handel sztuką potrzebują jasnych wykładni, jakie regulacje mają obowiązywać w przyszłości. (M. Wagińska-Marzec)
https://kulturstaatsminister.de/presse/standard-titel-5
https://www.kulturrat.de/presse/pressemitteilung/kulturgutschutzgesetz-novellierung-geht-voran/