Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Partnerstwo RCEP „pobudką” dla UE?

#RCEP #partnerstwo #Niemcy #handel

Według Jürgena Hardta, rzecznika ds. zagranicznych frakcji parlamentarnej CDU/CSU, zawarcie partnerstwa gospodarczego RCEP przez Chiny i 14 państw Azji Południowo-Wschodniej to „pobudka dla UE”. Kanclerz Merkel ostrzegła w kontekście tego porozumienia przed podwyższoną presją konkurencyjną na Niemcy; tym ważniejsze jest według niej znoszenie barier handlowych.

Regionalne Kompleksowe Ekonomiczne Partnerstwo (Regional Comprehensive Economic Partnership, RCEP) zostało podpisane przez 15 państw (Chiny, Japonia, Korea Płd., Australia, Nowa Zelandia i państwa członkowskie ASEAN) w dniu 14.11.2020 r. podczas wirtualnego szczytu ASEAN. Jest to największy pakt handlowy na świecie − państwa członkowskie RCEP odpowiadają za ok. 30% światowego handlu, a ich społeczeństwa liczą łącznie ok. 2,2, mld osób. Porozumienie zakłada zniesienie ceł wobec 90% dóbr podlegających wymianie handlowej pomiędzy państwami RCEP oraz całkowite otwarcie co najmniej 2/3 sektora usług. Warto podkreślić, że jest to pierwsze porozumienie handlowe zawarte z Chinami przez Japonię i Koreę Płd.

Na informację o zawarciu partnerstwa RCEP ze spokojem zareagował minister gospodarki Peter Altmaier, który stwierdził, że przyjmuje nową umowę z zadowoleniem „jako ważny wkład w wolny i oparty na regułach handel światowy”. Jak zauważył J. Hardt, Unia powinna skoncentrować się na finalizacji własnych porozumień handlowych z Mercosur oraz z Kanadą (CETA). UE zawarła już porozumienia m.in. z Japonią, Singapurem, Koreą Płd. i Wietnamem. Wieloletnie negocjacje umowy z organizacją ASEAN nie przyniosły dotychczas efektów, podobnie jak w przypadku Indii; w trakcie negocjacji są porozumienia z Australią i Nową Zelandią.

Holger Bingmann, przewodniczący Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) zaznaczył, że w ramach RCEP nie sprecyzowano ważnych obszarów, jak ochrona środowiska, standardy pracy czy własność intelektualna. Także Gabriel Felbermayr, prezydent Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii (IfW), wskazywał na luki w zakresie uregulowań standardów sektora usług czy handlu online.

Partnerstwo RCEP było w niemieckich mediach określane przede wszystkim jako sukces Chin, które wypełniają w ten sposób przestrzeń pozostawioną w Azji przez USA po wycofaniu się z porozumienia TPP w 2017 r. Dla firm europejskich i amerykańskich przewidywano z kolei utrudnienie warunków konkurencyjnych na rynkach azjatyckich. Z drugiej strony, według eurodeputowanego Zielonych Reinharda Bütikofera, „twierdzenie, że wraz z RCEP powstaje przestrzeń całkowicie politycznie i handlowo zdominowana przez Chiny, jest histeryczną przesadą”.

Jako pozytywny sygnał wskazywano opublikowane we wrześniu br. przez rząd federalny wytyczne dla niemieckiej polityki wobec Indo-Pacyfiku − jak sugerowano, powinny one stać się impulsem do wykształcenia unijnej strategii działania w tym regionie. Ponadto sugerowano koncentrację RFN na rozbudowie współpracy z państwami sytuującymi się „na tej samej linii”, np. w kwestii praw człowieka. Przykładem mogą być Indie, nie biorące udziału w RCEP. (TM)

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/freihandelsabkommen-rcep-china-etwas-entgegensetzen-17053310.html

https://www.handelsblatt.com/politik/international/rcep-asien-einigt-sich-auf-weltgroesste-freihandelszone-china-baut-einfluss-in-region-massiv-aus/26625620.html

https://www.handelsblatt.com/politik/international/welthandel-asien-setzt-die-eu-mit-freihandelsabkommen-rcep-unter-druck-das-sind-die-wichtigsten-punkte/26628796.html

https://www.welt.de/politik/ausland/article220074398/US-Chinapolitik-Mit-dem-Sieg-Joe-Bidens-steigt-der-Druck-auf-Europa.html

https://www.sueddeutsche.de/politik/politik-china-usa-weltwirtschaft-freihandelszone-1.5116165?reduced=true

https://br.reuters.com/article/deutschland-freihandel-china-idDEKBN27X23F


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640