Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Otwarcie Niemieckiego Muzeum Romantyzmu we Frankfurcie n. Menem

#Niemcy #muzeum #romantyzm #Frankfurt #DeutschesRomantik-Museum #Grütters

W dniu 14 września 2021 r. we Frankfurcie n. Menem zostało otwarte muzeum poświęcone epoce niemieckiego romantyzmu (Deutsches Romantik-Museum), pierwsze tego typu muzeum na świecie. Zostało ono usytuowane w bliskim sąsiedztwie Domu Goethego; jego realizacja trwała ok. 10 lat. Budynek zaprojektował frankfurcki architekt Christoph Mäckler.

Podstawę zasobów nowego muzeum stanowi unikatowy w skali światowej zbiór literatury, sztuki i kultury dnia codziennego doby romantyzmu, gromadzony przez ponad sto lat przez Freies Deutsches Hochstift (FDH). Są to m.in. oryginały rękopisów, dzieła artystów-plastyków czy zbiory porcelany. Na interaktywnej, multimedialnej stałej wystawie nowego muzeum znalazły się jedyne w swoim rodzaju eksponaty: m.in. rękopisy Clemensa i Bettiny Brentano oraz Novalisa, a także szkice kompozycji Roberta Schumanna do „Scen z Fausta Goethego” czy też obrazy Caspara Davida Friedricha i Johanna Heinricha Füssliego.

Minister stanu ds. kultury Monika Grütters zwróciła uwagę podczas otwarcia, że romantyzm należy do najważniejszych epok w niemieckiej historii kultury; wywarł on przemożny wpływ zwłaszcza na rozwój sztuk pięknych, literatury i muzyki. Tworząc to specyficzne muzeum, FDH przyczynił się do „nadania blasku” tej szczególnej epoce, którą Grütters określiła nie tylko jako „projekt stulecia”, ale też jako ogólnoeuropejskie zjawisko, swoiste „dzieło wspólne”.

Nowo powstałe muzeum zostało sfinansowane w równej części ze środków publicznych i prywatnych: BKM wyasygnował na budowę gmachu środki w wysokości 4 mln euro; tyle samo przeznaczył na realizację przedsięwzięcia kraj związkowy Hesji; natomiast władze miasta Frankfurt n. Menem udostępniły ze swej strony grunt pod budowę muzeum i dołożyły 1,8 mln euro na realizację projektu. Oprócz tego udało się zebrać na ten cel kwotę ok. 9 mln euro od ponad 1500 sponsorów.

Działalność Deutsches Romantik-Museum będzie finansowana przez różne podmioty, m.in. BKM, heskie Ministerstwo Nauki i Sztuki, miasto Frankfurt n. Menem, fundację Ernst Max von Grunelius-Stiftung, fundację Stiftung Polytechnische Gesellschaft, fundusz na rzecz kultury Kulturfonds Frankfurter RheinMain, fundacje: Wüstenrot Stiftung i Art Mentor Foundation Lucerne, Deutsche Bank (DB), a także sponsorów prywatnych; wśród nich są m.in. Karsten Greve (marszand, wydawca i właściciel galerii w Kolonii, St. Moritz, Paryżu i in.), małżeństwo Andrea i Carl-L. von Boehm-Bezing, biuro projektowe MM DESIGNE Bergit Gräfin Douglas i in. 

Freies Deutsches Hochstift (FDG) jest stowarzyszeniem założonym w 1859 r.; to jedna z najstarszych i najważniejszych instytucji kultury i instytucji badawczych w Niemczech. Do jej głównych zadań należy przede wszystkim prowadzenie (i utrzymanie) Domu Goethego i jego muzeum oraz finansowe wspieranie edycji dzieł literackich. FDH posiada bogate zbiory rękopisów, listów i obrazów z okresu niemieckiego romantyzmu. (MWM)

17 września 2021

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/ein-haus-fuer-die-kunst-der-romantik-1959710

https://deutsches-romantik-museum.de/

https://freies-deutsches-hochstift.de/

https://www.museumsufer.de/de/museen/deutsches-romantik-museum/

https://www.faz.net/aktuell/feuilleton/kunst-und-architektur/romantik-museum-in-frankfurt-eroeffnet-epoche-der-traeumerischen-17533545.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640