Niemieckie media o wynikach wyborów prezydenckich w Rumunii
#Niemcy #Rumunia #UE #media #NicusorDan #GeorgSimion
Zwycięstwo proeuropejskiego kandydata Nicușora Dana nad prawicowym populistą George'em Simionem w wyborach prezydenckich w Rumunii 18 maja 2025 br. było szeroko komentowane w niemieckich mediach. Powszechnie uznano je za sygnał stabilności w Rumunii i utrzymania przez nią prozachodniego kursu.
Na łamach „Der Spiegel” podkreślono, że Dan, liberalny burmistrz Bukaresztu, pokonał Simiona, który był postrzegany jako prorosyjski i antyukraiński kandydat. Zwycięstwo Dana określono jako „ulgę dla Europy”, wskazując na obawy związane z ewentualnym triumfem Simiona, który mógłby zbliżyć Rumunię do Rosji i oddalić ją od Unii Europejskiej.
Autor tekstu we „Frankfurter Allgemeine Zeitung” stwierdził, iż wynik wyborów stanowi również porażkę dla premiera Węgier Viktora Orbána, który wspierał Simiona jako sojusznika w swojej prorosyjskiej polityce w ramach UE. Podkreślił także, że rumuńska mniejszość węgierska w dużej mierze poparła Dana, co przyczyniło się do jego sukcesu.
W „Süddeutsche Zeitung” zwrócono uwagę, że mimo zwycięstwa proeuropejskiego kandydata Rumunia nadal boryka się z poważnymi wyzwaniami, takimi jak korupcja i brak zaufania do instytucji demokratycznych, gdyż − jak zauważono w komentarzu − wielu wyborców głosowało nie tyle za Danem, co przeciwko Simionowi i istniejącemu establishmentowi politycznemu.
Podobny głos pojawił się w „Die Welt”, gdzie wynik wyborów uznano nie tylko za odrzucenie ekstremizmu, ale także wyraz sprzeciwu wobec tradycyjnych partii politycznych. Zarówno Simion, jak i Dan byli postrzegani jako outsiderzy, co wskazuje na rosnące niezadowolenie społeczne oraz pragnienie zmian w rumuńskiej polityce.
Niemieckie media zgodnie interpretują wynik wyborów jako potwierdzenie proeuropejskiego kursu Rumunii, ale także jako sygnał dla UE, że musi ona bardziej zaangażować się we wspieranie demokracji i reform w krajach członkowskich. Zwycięstwo Dana daje nadzieję na kontynuację integracji europejskiej, ale stawia przed nowym prezydentem wyzwania związane z reformami wewnętrznymi oraz odbudową zaufania obywateli do władzy. (M. Schulz)
https://www.sueddeutsche.de/meinung/rumaenien-wahl-praesident-kommentar-li.3254998?reduced=true