Niemcy zwiększą aktywność marynarki wojennej w regionie Indo-Pacyfiku
#Niemcy #marynarka #okręty #fregata #Bayern #Indo-Pacyfik #Schönbach
Pierwsza od 19 lat misja niemieckiego okrętu wojennego ‒ fregaty „Bayern” ‒ w regionie Indo-Pacyfiku jest przygotowaniem pod przyszłe operacje. Niemiecka marynarka wojenna planuje wysyłać okręty na misje w regionie regularnie co dwa lata.
Wypowiadając się przy okazji wizyty fregaty „Bayern” w porcie w Singapurze (22.12.2021), wiceadmirał Kay-Achim Schönbach określił jej misję jako „przełamanie lodów” i zapowiedział, że kolejne operacje będą odbywać się prawdopodobnie w międzynarodowym formacie z europejskimi i transnarodowymi partnerami. Według niego uzasadnieniem wzmocnienia militarnej obecności RFN w regionie Indo-Pacyfiku jest jej interes jako państwa handlowego.
Na 2023 r. planowane jest wysłanie kolejnych dwóch niemieckich okrętów. Prowadzone są też rozmowy z Singapurem, Japonią i Koreą Płd. w sprawie utworzenia hubu logistycznego, który wspierałby działania marynarki wojennej. Ponadto Schönbach przekazał także informację, że w przyszłym roku Bundeswehra planuje wysłanie w region Indo-Pacyfiku jednostek sił powietrznych i z obszaru cyberbezpieczeństwa.
Według doniesień singapurskiej gazety „Straits Times” jest prawdopodobne, że podczas przyszłych misji niemieckie okręty przepłyną również przez Cieśninę Tajwańską, co może wywołać sprzeciw władz chińskich. Punkt ten pominięto na szlaku fregaty „Bayern”, która wzięła udział w misji obserwacyjnej ONZ mającej na celu realizację sankcji przeciwko Korei Płn., a także przepłynęła przez obszar Morza Południowochińskiego. Jednocześnie zaproponowano wizytę niemieckiej fregaty w chińskim porcie ‒ oferta została jednak odrzucona przez władze w Pekinie. Jak zapowiedział Schönbach, w przyszłości będą przedstawiane podobne oferty, ponieważ stronie niemieckiej zależy na tym, aby „upewnić się, że żadne państwo nie zostanie wykluczone”. (TM)
23 grudnia 2021