Kontrole na niemieckich granicach – tylko przez kilka tygodni?
#Niemcy #migracja #policja #kontrolegraniczne
Alexander Dobrindt (CSU) już kilka godzin po objęciu teki ministra spraw wewnętrznych zapowiedział zaostrzone kontrole na granicach RFN. Wydanie takiego zarządzenia potwierdzili szefowie dwóch związków zawodowych policjantów. Budzą one jednak wątpliwości na tle prawnym i faktycznym.
Unijny kodeks granicznym Schengen przewiduje kontrole na granicach wewnętrznych w sytuacjach wyjątkowych, np. w związku z zapewnieniem bezpieczeństwa na ogólnoświatowych imprezach sportowych. Niemcy wprawdzie mogłyby się powołać na art. 72 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, który przewiduje kompetencję państw członkowskich w zakresie ochrony porządku publicznego i bezpieczeństwa publicznego. Jednak wobec dotychczasowej linii orzeczniczej Trybunału Sprawiedliwości UE, także wobec Polski, nie należy oczekiwać, że Trybunał zakwalifikowałby te działania RFN jako koniecznie z punktu widzenia prawa UE.
Zastrzeżenia prawne budzi także odsyłanie z granic RFN osób, które zamierzają złożyć wniosek o uzyskanie ochrony międzynarodowej, bez potwierdzenia, iż to inne państwo członkowskie jest właściwe do rozpatrzenia takiego wniosku na podstawie tzw. unijnego rozporządzenia dublińskiego. Nowa polityka Federalnego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przewiduje, że wnioski mają być przyjmowane tylko od osób należących do grup wrażliwych, np. kobiet w ciąży i dzieci. W ciągu tygodnia liczba osób odesłanych z niemieckich granic wzrosła o połowę.
Przewodniczący Związku Policjantów Andreas Roßkopf wskazał, iż policja napotyka zasadnicze, obiektywne trudności personalne. Obecnie zaostrzone kontrole graniczne angażują codziennie ponad 1000 policjantów, a przy obecnym stanie osobowym takie obciążenie w dłuższym czasie trudno będzie utrzymać.
Podjęte przez RFN kroki w zakresie polityki imigracyjnej mogą być z jednej strony odczytane, zwłaszcza przez państwa sąsiadujące, jako renacjonalizacja polityki imigracyjnej i odejście od fundamentalnych zasad funkcjonowania obszaru Schengen. Z drugiej jednak strony zaostrzenie polityki imigracyjnej przez RFN może wpłynąć na pewne zmniejszenie presji migracyjnej na Europę w ogóle. To ostatnie jednak nie zostanie osiągnięte na trwałe bez jednolitego i zdecydowanego podejścia wszystkich państw członkowskich. (M. Bainczyk)
www.zdf.de/nachrichten/politik/deutschland/grenzkontrollen-polizei-dobrindt-belastung-100.html
https://rsw.beck.de/aktuell/daily/meldung/detail/dobrindt-erlass-zurueckweisungen-merz-asyl-notlage