Konkurencja z Chinami − apel niemieckiego przemysłu maszynowego do polityków
#Chiny #VDMA #konkurencja #maszyny #subwencje #UE
Związek Niemieckiego Przemysłu Maszyn i Urządzeń (VDMA), jedna z największych organizacji branżowych w Europie, reprezentująca interesy niemieckiego przemysłu maszynowego, wystosował oficjalny apel do władz Niemiec i Unii Europejskiej o działania na rzecz poprawy warunków konkurencji z Chinami. Prezes VDMA Bertram Kawlath zwrócił uwagę, że chińskie firmy są często dotowane przez rząd i dostarczają do Europy produkty niespełniające europejskich standardów i wymogów technicznych; „Chiny nie grają uczciwie, a politycy muszą na to zareagować” − zaapelował Kawlath.
W dokumencie pt. „Wyrównanie szans: apel o uczciwą konkurencję z Chinami” (Leveling the Playing Field: A Call for Fair Competition with China) VDMA przedstawia wnioski na temat agresywnej polityki gospodarczej i handlowej Chin. Podkreśla, że chińskie firmy nie przestrzegają zasad międzynarodowego handlu i są wspierane nieuczciwymi subsydiami przez chińskie władze.
Z konsultacji przeprowadzonych przez VDMA wynika, że europejski przemysł maszynowy i inżynierii jest gotowy do konkurowania z podmiotami chińskimi, aby utrzymać silną pozycję na rynkach globalnych, ale potrzebuje w tym celu lepszych warunków ramowych i zagwarantowania uczciwej konkurencji. Dlatego VDMA sformułował wiele postulatów skierowanych do rządu niemieckiego i Unii Europejskiej, dotyczących:
1. Wzmacniania konkurencyjności: redukcja biurokracji, zmniejszenie obciążeń podatkowych (obniżenie podatku dochodowego od osób prawnych do maks. 25%), wspieranie innowacyjności (finansowanie i ulgi podatkowe na działalność badawczą, wspieranie procesów patentowych zapobieganie odpływowi wiedzy z badań finansowanych ze środków publicznych), wsparcie dla technologii strategicznych poprzez politykę przemysłową (np. stosowanie kryteriów niezwiązanych z ceną w przetargach publicznych), zawieranie przez UE umów o wolnym handlu (np. z MERCOSUR i Indiami), promowanie działań standaryzacyjnych, jasno określona strategia kontroli eksportu;
2. Wyrównywania szans: nakładanie ceł wyrównawczych (na import z państw, które naruszają unijne przepisy antydumpingowe lub antysubsydyjne), wzmocnienie nadzoru rynku (uszczelnienie kontroli produktów trafiających na europejski rynek i wprowadzenie zobowiązania ich certyfikacji).
Apel VDMA to wyraźny sygnał ze strony niemieckiego przemysłu, odczuwającego skutki rosnącej konkurencji zarówno na rynku UE, jak i globalnym. Producenci maszyn, podobnie jak koncerny motoryzacyjne, oczekują od władz większego wsparcia, ponieważ nie są w stanie sprostać presji cenowej kreowanej przez silnie subsydiowanych konkurentów z Chin. Problemy te będą w najbliższym czasie narastać również w związku z niepewną sytuacją wokół amerykańskich ceł oraz z ograniczeniami eksportu surowców krytycznych przez Chiny. (T. Morozowski)
https://www.vdma.org/en-GB/viewer/-/v2article/render/145376128