Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Koncern TUI uratowany przed bankructwem dzięki rosyjskiemu oligarsze

#TUI #bakructwo #Mordaszow

Na zwołanym 5 stycznia 2021 r. nadzwyczajnym spotkaniu akcjonariuszy koncernu turystycznego TUI z siedzibą w Burgwedel (Hannover) poinformowano, że otrzyma on dodatkowe wsparcie z budżetu państwa oraz od udziałowców. W wyniku wybuchu pandemii i załamania rynku usług turystycznych do września 2020 r. koncern wygenerował straty w wysokości 3 mld euro. Kluczowy wkład w ratowanie firmy ma wnieść rosyjski oligarcha Aleksiej Mordaszow. Jego firma Unifirm zainwestuje dodatkowe 266 mln euro, co zwiększy jej udział w koncernie TUI z 25 do 36%.  Mordaszow, podobnie jak prezes zarządu TUI Friedrich Joussen liczą, że po zakończeniu akcji szczepień branża turystyczna dynamicznie się odrodzi. Duże nadzieją wiązane są z rynkiem rosyjskim.  

Mieszkający w Moskwie, dbający o dobre kontakty z Kremlem, 55-letni Mordaszow, który od 2007 r. jest udziałowcem w TUI, a od 2016 r. zasiada w radzie nadzorczej koncernu, należy do pięciu najbogatszych oligarchów w Rosji. Jego majątek szacowany jest na ok. 24 mld dolarów, co daje mu 54. miejsce na liście miliarderów Forbes. Swój majątek zawdzięcza transformacji z lat 90. ub. Wieku. Jako syn hutnika i hutniczki, po studiach inżynierskich w Leningradzie i szkole biznesowej w USA, rozpoczął pracę w kombinacie stali w rodzinnym mieście Tscherepowez (Czerepowiec), w  dziale planowania i finansów. W czasie prywatyzacji zgromadził kontrolny pakiet akcji kombinatu, który z czasem przekształcił się w koncern stalowy Severstal, należący do międzynarodowych gigantów w swojej branży. Mordaschow wraz z dwoma synami jest również w 99,94% właścicielem kopalni złota Nordgold oraz współudziałowcem w rosyjskiej firmie Power Machines produkującej turbiny. Przedsiębiorstwo to stworzyło z firmą Siemens Joint Venture pod nazwą Gas Turbine Technologies, które . wysłało cztery turbiny gazowy firmy Siemens na półwysep krymski /łamiąc sankcje unijne i amerykańskie.  Mordaschow jest ponadto, obok właściciela brytyjskiego klubu piłkarskiego FC Chelsea Romana Abramowitscha, członkiem kuratorium Teatru Bolszoj. (JS)

https://www.tagesschau.de/wirtschaft/mordaschow-ein-oligarch-rettet-tui-101.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640