Humboldt Forum − finalizacja prac rekonstrukcyjno-budowlanych
#Berlin #HumboldtForum #montażfigur #zakończenierekonstrukcji #Dorgerloh #Weimer
Pod koniec czerwca br. sfinalizowano prace rekonstrukcyjno-budowlane nad odtworzeniem Zamku Berlińskiego, w którym mieści się obecnie Humboldt Forum, ważne centrum kultury, nauki i historii, eksponujące m.in. cenne zbiory sztuki afrykańskiej, azjatyckiej, obu Ameryk i Oceanii. Montaż 19 barokowych figur na północnej i południowej balustradzie historycznej fasady, stanowiących zwieńczenie odbudowanego gmachu, przywraca budowli jej dawny wygląd. W przeciwieństwie do zrekonstruowanych fasad oddających czasy świetności Zamku Berlińskiego, fasada od strony Sprewy ma nowoczesny wygląd, odnoszący się do obecnej roli obiektu.
Wykonane z piaskowca figury nawiązują do wystroju barokowej fasady Andreasa Schlütera (z ok. 1700 r.) oraz późniejszych elementów neoklasycystycznych rzeźb z końca XIX w. Do tej wersji odwołał się w swym projekcie architekt Franco Stella, rozmieszczając figury na balustradzie, nad portalami i w innych miejscach tego historycznego gmachu.
Z okazji ukończenia prac rekonstrukcyjnych w dniach 27-28 czerwca br. zorganizowano specjalne sympozjum pt. „Barok. Współczesny. Zrównoważony” („Barock. Modern. Nachhaltig”) oraz tzw. dzień tematyczny, podczas którego odbyły się wykłady, oprowadzanie z przewodnikiem oraz cykle rozmów z ekspertami; przy okazji udostępniono miejsca zazwyczaj niepokazywane publiczności. Przedstawiano też sztukę rzeźbiarską, pracę warsztatów restauratorskich, komponowanie obiektów zewnętrznych i kreowanie przestrzeni miasta.
Hartmut Dorgerloh, dyrektor generalny i prezes Zarządu Stiftung Humboldt Forum im Berliner Schloss zapowiedział, że fundacja będzie kontynuowała swą działalność, skupiając się na kulturalnym i programowym rozwoju Humboldt Forum; ponadto będzie prowadziła badania nad architekturą i historią tego miejsca, opiekując się też jego zbiorami.
Minister stanu ds. kultury Wolfram Weimer podkreślił ogromny wkład i zaangażowanie fundacji oraz stowarzyszenia Förderverein Berliner Schloss e.V., bez których odrestaurowanie gmachu nie byłoby możliwe. Wskazał, że koszty budowlane wyniosły 682 mln euro i pokryte zostały w większości przez władze federalne (570 mln euro) i władze krajowe Berlina (32 mln euro). Rekonstrukcję barokowych fasad wraz z figurami zdobiącymi balustradę oraz niektóre projekty budowlane, jak np. odtworzenie kopuły, zrealizowano dzięki środkom pochodzącym z darowizn (ok. 97 mln euro). (M. Wagińska-Marzec)
https://kulturstaatsminister.de/humboldt-forum-in-neuem-glanz
www.humboldtforum.org/wp-content/uploads/2025/04/20250530_PM_Balustradenfiguren.pdf