Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Wernisaż wystawy "Rosenburg - Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości Niemiec w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości" w Krakowie (5.11.2019)

RosenburgWroclaw

GALERIA ZDJĘĆ Z OTWARCIA WYSTAWY

5 listopada 2019 roku w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie odbędzie się wernisaż współorganizowanej przez Instytut Zachodni wystawy: "Rosenburg - Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości Niemiec w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości" oraz towarzysząca temu wydarzeniu konferencja "Odpowiedzialność za zbrodnie międzynarodowe. Konkluzje i perspektywy".

„Akta Rosenburg” to tytuł raportu końcowego z badań zespołu historyków i prawników badaczy pod kierownictwem, profesora Manfreda Görtemakera oraz profesora Manfreda Safferlinga dotyczących stanowiska niemieckiego ministerstwa sprawiedliwości wobec narodowosocjalistycznej przeszłości swoich pracowników. Analizie naukowców poddana została ciągłość merytoryczna i personalna, stanowisko wobec ścigania zbrodni popełnionych w czasie II wojny światowej, kwestia amnestii i przedawnienia tych zbrodni w kontekście osób zatrudnionych lun zatrudnianych w tych latach w ministerstwie w latach 50-ty i 60-tych ubiegłego wieku.

Raport końcowy z badań przedstawiono po raz pierwszy na multimedialnej wystawie objazdowej w roku 2017. Wystawa „Rosenburg – Federalne Ministerstwo Sprawiedliwości Niemiec w cieniu narodowosocjalistycznej przeszłości” będzie prezentowana w Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Otwarcie wystawy w dniu 5 listopada 2019 r. o godz. 11.00 (budynek A kampus uczelni)


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640