Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Konferencja IZ w Berlinie: „Zbrodnie niemieckie na polskich elitach w pierwszej fazie okupacji (1939-1940)”

banerPL

19 października 2021 r. w Instytucie Polskim w Berlinie odbędzie się zorganizowana przez Instytut Zachodni konferencja naukowa „Zbrodnie niemieckie na polskich elitach w pierwszej fazie okupacji (1939-1940)”. Konferencja ma mieć wprawdzie charakter naukowy, lecz w założeniu trafić ma do szerokiej publiczności, interesującej się historią najnowszą, a zwłaszcza dziejami II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce.

Akcje przeciwko polskiej inteligencji w okresie między jesienią 1939 a latem 1940 r. nosiły różne kryptonimy: „Intelligenzaktion”, „Aktion AB”, akcja „Tannenberg” i in. Szczególny i wyjątkowy charakter miała tzw. zbrodnia pomorska, jakiej Niemcy dopuścili się jesienią 1939 r. na Pomorzu Gdańskim.

Jednodniowa konferencja będzie podzielona na dwie części. W pierwszym panelu referenci m. in. podejmą próbę porównania dwóch okupacji ziem polskich przez Niemców podczas obu wojen światowych, naszkicowaniu ewolucji nastawienia Adolfa Hitlera wobec narodu polskiego w latach trzydziestych, scharakteryzowaniu założeń polityki okupanta wobec polskich elit. W części drugiej scharakteryzowane zostaną zbrodnie niemieckie na polskiej inteligencji w poszczególnych rejonach okupowanego kraju. Łącznie zostanie

Konferencja ma mieć wprawdzie charakter naukowy, lecz w założeniu trafić ma do szerokiej publiczności, interesującej się historią najnowszą, a zwłaszcza dziejami II wojny światowej i okupacji niemieckiej w Polsce.

Wydarzenie współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Konferencja odbędzie się w języku polskim i niemieckim. Początek konferencji godz. 15.00

Konferencja odbędzie się w języku polskim i niemieckim (tłumaczenie symultaniczne). Wydarzenie finansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej i Instytut Zachodni przy czynnym wsparciu Instytutu Polskiego w Berlinie.


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640