Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Galeria z wernisażu wystawy "Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek"

DSC0288

11 października w samo południe na poznańskim placu Wolności odbyło się uroczyste otwarcie wystawy WRASTANIE. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek., powstałej w ramach współpracy realizowanej przez instytucje wchodzące w skład Sieci Ziem Zachodnich i Północnych (w tym Instytutu Zachodniego). 

Celem wystawy jest ukazanie wybranych aspektów pierwszych kilku lat po wojnie  na ziemiach, które zostały włączone w granice Polski. Wynikające z tego faktu konsekwencje, takie jak wymiana ludności, konieczność odbudowy wojennych zniszczeń i rozerwanych więzi społecznych, a przede wszystkim budowy nowej tożsamości, oraz specyficzne działania władzy komunistycznej względem tych terenów, stanowią o wspólnym, wyjątkowym doświadczeniu historycznym Ziem Zachodnich i Północnych i zamieszkujących je ludności.

W ramach otwarcia odbyła się debata z udziałem ekspertów z Instytutu Zachodniego i dyrektora Centrum Historii Zajezdnia, pana Marka Mutora, a polowa kuchnia serwowała gorącą grochówkę.

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640