Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Znaczenie Polski i V4 w wymianie handlowej z Niemcami

#handel #gospodarka #Niemcy #V4 #Polska

Rośnie znacznie Polski oraz państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) w handlu z Niemcami. Ze względu na burzliwy proces Brexitu, Polsce udało się osiągnąć większy wolumen wymiany handlowej w 2019 r. Wynik Polski był bardzo zbliżony do Włoch (123 i 125 mld euro) i należy oczekiwać, że ze względu na różny przebieg pandemii COVID-19 w poszczególnych państwach, w 2020 r. Polska wyprzedzi Włochy i stanie się 5. partnerem handlowym Niemiec.

Potraktowana jako całość Grupa Wyszehradzka jest największym partnerem handlowym Niemiec, osiągając wynik 302 mld euro. Jest to rezultat większy, niż łączny wolumen handlu Francji i Włoch (298 mld euro). Polska z Czechami osiąga wynik porównywalny z największym jednostkowym partnerem handlowym Niemiec − Chinami (kolejno 215 mld euro oraz 205 mld euro). Słowacja osiąga wynik porównywalny z Danią, czyli państwem bardziej zintegrowanym gospodarczo z Niemcami.

Należy podkreślić także, że w przeciwieństwie do krajów zachodniej Europy państwa V4 ciągle dysponują znaczącym potencjałem wzrostu wymiany handlowej i w najbliższej przyszłości należy oczekiwać zajmowania przez Polskę, Czechy, Węgry i Słowację coraz wyższych pozycji w rankingu gospodarczych partnerów Niemiec, a przez to wzrostu znaczenia całego regionu. (PSA)

Obliczenia własne na podstawie: 

https://www.destatis.de/EN/Themes/Economy/Foreign-Trade/_node.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640