Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Zgoda Komisji Europejskiej na publiczne wsparcie rozbudowy sieci gigabitowej

#Internet #łącza #sieć #rozbudowa #Niemcy #światłowód #gigabit

Od dwóch lat trwały rozmowy rządu niemieckiego z Komisją Europejską (KE) w celu uzyskania zezwolenia na publiczną pomoc dla rozbudowy sieci Internetu szerokopasmowego. Zgodnie z unijnymi regulacjami takie wsparcie możliwe było jedynie na terenach, na których prędkość przesyłu danych jest niższa niż 30 Mb/s, zdefiniowana jako poziom podstawowy, do którego dostęp powinien mieć każdy obywatel Unii.

W przedstawionym przez rząd niemiecki w 2018 r. projekcie chciano uzyskać pozwolenie na wsparcie publiczne wszędzie tam, gdzie operatorzy prywatni nie planowali do 2023 r. inwestycji w rozbudowę sieci. KE sprzeciwiała się tej formie pomocy, domagając się utrzymania progu przepustowości do 30 Mb/s jako granicy dopuszczalnej interwencji państwa oraz wskazując, że taka forma wsparcia zbyt silnie ingeruje w warunki konkurencji. W połowie lipca wypracowano kompromis w tej sprawie. Komisja zgodziła się na podniesienie progu przepustowości do 100 Mb/s, jak również na zniesienie progu dla podmiotów o znaczeniu społeczno-ekonomicznym, takich jak szkoły, ratusze, szpitale, ośrodki zdrowia czy węzły drogowe. Od 2023 r. nie będzie już żadnych ograniczeń dla interwencji państwa.

Obecna koalicja rządowa zaplanowała środki w wysokości od 10 do 12 mln euro m.in. na rozbudowę sieci szerokopasmowego Internetu. Zakładano, że do 2018 r. wszystkie gospodarstwa domowe będą miały dostęp do przepustowości danych na poziomie 50 Mb/s. Plany te nie zostały zrealizowane. Według danych Federalnego Ministerstwa Gospodarki obecnie ok. 2,4 mln gospodarstw domowych może korzystać z szybkiego przepływu danych. Jeszcze wolniej postępuje rozbudowa światłowodów. Zakłada się, że dzięki porozumieniu z KE uda się do 2025 r. zapewnić większości gospodarstw domowych dostęp do gigabitowego przepływu danych. Organizacja branżowa operatorów sieci krytycznie odniosła się do zawartego porozumienia. Podkreślano negatywny efekt wypierania prywatnych projektów rozbudowy sieci oraz brak opłacalności rozbudowy sieci jedynie dla pojedynczych szkół czy innych instytucji użyteczności publicznej. (JS)

https://www.handelsblatt.com/politik/deutschland/breitbandausbau-der-bund-darf-kuenftig-gigabit-netze-foerdern/26024752.html?ticket=ST-11675273-FOQcNGpmpgVxGAbK1Qd7-ap4


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640