Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Wzrost zagrożenia islamskimi atakami terrorystycznymi w Niemczech

#Niemcy #terroryzm #FederalnyUrządOchronyKonstytucji #Afganistan

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji (BfV) zwrócił uwagę na ponowny wzrost zagrożenia terrorystycznego w Niemczech. Jest on związany przede wszystkim z wykorzystaniem przez ugrupowania islamistyczne zwycięstwa talibów w Afganistanie. Chodzi głównie o element propagandowy oraz zachętę do podjęcia kolejnych działań wymierzonych w USA oraz ich sojuszników.

BfV szacuje liczebność islamistów w RFN zdolnych do przeprowadzenia ataków na blisko 2 tys. Nieco inne statystyki prezentuje Federalny Urząd Kryminalny (BKA), wskazując na około 550 osób będących zagrożeniem w przypadku terroryzmu islamistycznego oraz ponad 530 innych powiązanych z islamskimi ekstremistami, które mogą udzielić im różnorakiego wsparcia, w tym logistycznego. Dotyczy to przede wszystkim młodych osób wyrażających swój entuzjazm w związku z sytuacją w Afganistanie oraz zachęcających się wzajemnie do podjęcia radykalnych działań na terytorium Niemiec.

Jednocześnie Horst Seehofer, federalny minister spraw wewnętrznych poinformował, iż od 2000 r. niemieckim służbom bezpieczeństwa udało się udaremnić 23 zamachy terrorystyczne. W znacznym stopniu była to zasługa 6 Departamentu Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji, zajmującego się problemem terroryzmu i ekstremizmu islamistycznego. (SW)

13 września 2021

https://www.verfassungsschutz.de/DE/themen/islamismus-und-islamistischer-terrorismus/islamismus-und-islamistischer-terrorismus_node.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640