Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Wybory w Wiedniu

#Wiedeń #wybory #FPÖ #ÖVP #Strache

W dniu 11 października br. w stolicy Austrii, Wiedniu, odbyły się wybory do regionalnego parlamentu (Wiedeń, podobnie jak Berlin, stanowi oddzielny kraj federacji). Wyniki wyborów okazały się katastrofą dla Wolnościowej Partii Austrii (FPÖ), która straciła aż 80% głosów w porównaniu z 2015 r. i stała się najmniejszą partią parlamentarną. Austriacka Partia Ludowa (ÖVP) zajęła drugie miejsce po podwojeniu swojego udziału w głosach, podczas gdy socjaldemokraci − SPÖ, Zieloni i liberalna partia NEOS odnotowały niewielkie wzrosty. Tradycyjnym zwycięzcą wyborów w tzw. czerwonym Wiedniu ponownie okazali się socjaldemokraci z 41% głosów.

Co ciekawe, po skandalu z nagraniami z Ibizy, które doprowadziły do upadku rządu w Austrii, były lider FPÖ Heinz Christian Strache postanowił powrócić do politycznej gry, stając w szranki w wyborach lokalnych. Jednakże jego ugrupowanie Team HC Strache nie osiągnęło 5% progu wyborczego.

Wybory w Wiedniu, pomimo specyfiki tego miasta, potwierdziły tendencje polityczne w Austrii. FPÖ cały czas znajduje się w kryzysie, a elektorat tej partii w dużej części przepłynął do ugrupowania kanclerza Sebastiana Kurza − ÖVP. Niewielkie wzrosty dla socjaldemokratów oznaczają, że pomimo silnej pozycji w Wiedniu, SPÖ trudno będzie odrobić stratę do partii rządzącej w Austrii. (PSA)

 

Partia

Wynik

(w %)

Zmiana w stosunku do 2015 r.

(w %)

Liczba uzyskanych mandatów

Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ)

41,62

 +2,03

46

Austriacka Partia Ludowa (ÖVP)

20,43

+11,19

22

Zieloni − Zielona Alternatywa (GRÜNE)

14,80

 +2,96

16

NEOS − Nowa Austria (NEOS)

 7,47

+3

  8

Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ)

 7,11

-23,68

  8

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640