Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

WYBORY 2021: Druga debata kandydatów na kanclerza

#Niemcy #wybory #Triell #Baerbock #Laschet #Scholz

W dniu 12.09 odbyła się druga debata telewizyjna (Tv-Triell) kandydatów na kanclerza, transmitowana tym razem przez telewizje ARD i ZDF. W debacie wzięło udział troje liderów najważniejszych partii: Annalena Baerbock (Sojusz 90/Zieloni), Armin Laschet (CDU/CSU) i Olaf Scholz (SPD). W porównaniu z pierwszą debatą temperatura dyskusji była o wiele wyższa.

Debata koncentrowała się wokół spraw wewnętrznych: zwalczania pandemii, cyfryzacji, ochrony klimatu, rynku mieszkaniowego, emerytur i służby zdrowia.

Na początku kandydaci sprytnie uniknęli jasnych deklaracji w sprawie przyszłych koalicji. Wszyscy zapewnili, że teraz priorytetem jest walka o zwycięstwo w wyborach, a nie dyskusja o potencjalnych koalicjach. Laschet zapewnił, że jego partia nie będzie podejmowała jakichkolwiek  rozmów koalicyjnych z AfD i Die Linke. Scholz i Baerbock z dużą ostrożnością podeszli do tematu ewentualnej koalicji z Die Linke, zaznaczając, że istnieją w przypadku tej partii znaczne różnice w sprawach polityki zagranicznej i roli Niemiec w świecie (negatywny stosunek Die Linke do NATO, relacji transatlantyckich, udziału Bundeswehry w misjach pokojowych). W tym kontekście lider chadecji próbował wymóc na Scholzu jasną deklarację w sprawie koalicji z  Die Linke. Obaj kandydaci spierali się później też m.in. o politykę klimatyczną i prognozy zużycia energii.

Baerbock uaktywniła się w temacie ochrony klimatu. Jej zdaniem nowy rząd powinien przyspieszyć działania na rzecz odejścia od węgla (do 2030 r., zamiast 2038 r., jak proponuje wielka koalicja). W kwestii emerytur Scholz zadeklarował, że trzeba dać młodym ludziom gwarancje, iż nie będzie podniesienia wieku emerytalnego i nie zostaną obniżone emerytury, Laschet postulował wprowadzenie „emerytury generacyjnej” (pomysł zawarty w programie CDU/CSU), a Baerbock przedstawiła cztery punkty na rzecz zabezpieczenia przyszłych emerytur.

Na zakończenie debaty Laschet zapewnił, że pokłada zaufanie w państwie i jego obywatelach, którzy mogą uczynić ten kraj silnym ‒ dlatego sam prosi o zaufanie. Baerbock zaznaczyła, że Niemcy stoją przed wyborem: przełom lub kontynuacja dotychczasowej polityki „weiter so”. Jej zdaniem kolejny rząd jest ostatnim, który może mieć aktywny wpływ na przezwyciężenie kryzysu klimatycznego. Również Scholz wskazał, że teraz zapadnie rozstrzygnięcie dotyczące przyszłości. Podkreślił znaczenie solidarności, którą Niemcy wykazali się podczas kryzysu pandemicznego i powodzi i zapowiedział, że SPD będzie dążyć do podniesienia płacy minimalnej i zapewnienia stabilnych emerytur.

Według sondażu ośrodka infratest dimap dla telewizji ARD najbardziej przekonująco w debacie wypadł Scholz (41%) przed Laschetem (27%) i Baerbock (25%). Scholz został uznany przez widzów za kandydata najbardziej wiarygodnego (39%) i kompetentnego (48%), a Baerbock za najsympatyczniejszego (39%). Także uczestnicy sondażu ośrodka Forschungsgruppe Wahlen (dla telewizji ZDF) uznali, że w debacie najlepiej zaprezentował się kandydat SPD, choć jego przewaga nie była tak wyraźna. Zdaniem 32% badanych zwyciężył Scholz, 26% zagłosowało na Baerbock, a 20% na Lascheta. 31% ankietowanych nie wskazało wyraźnego zwycięzcy. (PK)

16 września 2021

https://www.tagesschau.de/newsticker/liveblog-triell-btw-wahl-101.html

https://www.infratest-dimap.de/umfragen-analysen/bundesweit/ard-deutschlandtrend/2021/blitz-tv-triell/

https://www.forschungsgruppe.de/Aktuelles/TV-Triell/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640