Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Ważne spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO

#NATO #szczyt #Biden #Austin

W dniach 17-18 lutego br. miało miejsce ważne spotkanie ministrów obrony państw członkowskich NATO. Po raz pierwszy w rozmowach tego gremium uczestniczył nowy sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin.

Spotkanie odbyło się w formie wideokonferencji i dotyczyło wielu aktualnie istotnych kwestii, takich jak choćby: zaangażowanie NATO w Afganistanie i Iraku oraz kontynuacja realizowanych tam misji, polityka wobec Chin i Rosji, relacje z partnerskimi państwami oraz organizacjami międzynarodowymi, funkcjonowanie NATO jako sojuszu polityczno-wojskowego (a nie tylko militarnego), ustosunkowanie się do konkluzji raportu przygotowanego przez grupę ekspertów w ramach procesu NATO 2030, zwiększenie spójności politycznej Paktu, zobowiązania państw członkowskich do zwiększenia własnych nakładów na obronność, rozszerzenie natowskich funduszy na rzecz bezpieczeństwa i odstraszania (w tym większego finansowania ze wspólnego budżetu realizowanych misji), utrzymanie wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego, lepsza koordynacja działań na poziomie politycznym, intensyfikacja szkoleń i wypracowywania nowych odnoszących się do tego regulacji czy odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi.

Spotkanie uznać należy za kolejny etap przygotowań do tegorocznego szczytu NATO w Brukseli, który odbędzie się z udziałem prezydenta Joe Bidena. (SW)

https://www.nato.int/cps/en/natohq/news_181569.htm

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640