Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

USA tracą a Chiny zyskują w oczach Niemców w kontekście koronawirusa

#badanie #KörberStiftung #Niemcy #Chiny #USA

Niemcy postrzegają relacje ze Stanami Zjednoczonymi jako równie ważne, co relacje z Chińską Republiką Ludową. Tak wynika z badania na temat niemieckiej polityki zagranicznej w kontekście pandemii COVID-19 pt. „The Berlin Pulse”, zrealizowanego w kwietniu 2020 r. przez Fundację Körbera we współpracy z instytutem badania opinii publicznej Kantar Public. Bliskie relacje z USA za ważniejsze uznało 37% respondentów, zaś bliskie relacje z ChRL 36%. Jest to wyraźna zmiana w porównaniu z poprzednim rokiem, kiedy to 50% za ważniejsze postrzegało stosunki z USA i tylko 24% relacje z Chinami. Co ciekawe, w tegorocznym badaniu wśród respondentów amerykańskich 44% (również 44% w 2019 r.) uznało za ważniejsze bliskie relacje z Chinami, a 43% (41% w 2019 r.) ‒ z RFN.

Ponadto aż 73% respondentów przyznało, że ich opinia na temat USA pogorszyła się w związku z korona-kryzysem; jeśli chodzi o Chiny, było to jedynie 36%. Jednocześnie 71% ankietowanych uznało, że większa transparentność działań władz chińskich mogłaby przyczynić się do większej efektywności w walce z pandemią.

W badaniu poruszono wiele innych tematów z zakresu niemieckiej polityki zagranicznej. Według 73% respondentów Niemcy, jako silne gospodarczo państwo, powinny bardziej angażować się na rzecz rozwiązywania globalnych problemów; 89% ankietowanych stwierdziło, że RFN powinna współpracować w tym zakresie z innymi państwami.

W kontekście zakłóceń łańcuchów produkcji przez epidemię koronawirusa warto podkreślić, że 85% respondentów opowiedziała się za przeniesieniem produkcji krytycznej infrastruktury i innych dóbr z powrotem do Niemiec. Za najważniejsze wyzwanie dla wspólnoty światowej ankietowani uznali: zmiany klimatyczne (33%), globalne kryzysy zdrowotne (25%) i konflikty zbrojne (17%). (TM)

https://www.koerber-stiftung.de/en/the-berlin-pulse


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640