Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Upolitycznienie Nord Stream 2 przez Rosję

#NordStream2 #Putin #Rosja #Ukraina #Niemcy

W dniu 10.06.2021 r., podczas petersburskiego forum gospodarczego, Władimir Putin ponownie zaznaczył, że gazociąg Nord Stream 2 będzie gotowy w ciągu dwóch miesięcy. Zdaniem rosyjskiego przywódcy argumentem za budową NS2 od początku tej inwestycji było wybranie najkrótszej z możliwych tras gazociągu, który wykluczył pośrednie państwa tranzytowe, takie jak Ukraina i Słowacja lub w innym rozwiązaniu Białoruś i Polska, a dodatkowo, ustalając wariant przebiegu podmorskiego gazociągu, uniknięto „ryzyka państw trzecich i opłat tranzytowych”. Putin podkreślił również, że „Rosja nie jest zobowiązana do dokarmiania innych państw, a Ukraina za każdy rok tranzytu rosyjskiego gazu jest winna Rosji tylko 1,5 mld USD rocznie zamiast 3-4 mld USD”, bo tyle zdaniem władz rosyjskich Ukraina zyskuje na układzie tranzytowym. Putin dodał również, że gdyby istniały normalne stosunki między Kijowem a Moskwą, to „przepuszczalibyśmy więcej gazu” przez ukraińskie sieci, ale według niego ukraińskiemu kierownictwu nie zależy na poprawnych relacjach z Rosją.  

W opinii komentatora „Handelsblatt” Mathiasa Brüggmanna wypowiedź rosyjskiego przywódcy jednoznacznie świadczy o tym, że NS2 zepchnął do politycznego „narożnika” część państw Europy Środkowo-Wschodniej, a dla Ukrainy stał się „wychowawczym” elementem polityki Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo dzięki temu przedsięwzięciu władze rosyjskie zyskają jeszcze większe możliwości finansowe podtrzymywania systemu autorytarnego na Białorusi za pomocą pożyczek, których Aleksandr Łukaszenka nie będzie w stanie spłacić. Tym samym dzięki pieniądzom z Zachodu władze rosyjskie „znów się przepychają na Zachód i zgodnie z twierdzeniami Putina jego państwo powinno sąsiadować z Zachodem”. Zdaniem niemieckiego korespondenta, pomimo że władze Rosji postępują przy budowie NS2 zgodnie z prawem, to jednak działanie to jest próbą wykorzystania „słabości systemu” i ma współlegitymizować budowę rosyjskiej przewagi w ujęciu geopolitycznym. Tym bardziej że kontrowersyjny gazociąg „spycha” państwa UE do roli klienta. Rola ta z czasem może być coraz trudniejsza, ale do tego momentu Angela Merkel i Joe Biden będą musieli znaleźć rozwiązanie przy okazji kolejnych spotkań w ramach G7, NATO czy UE. (WO)

11 czerwca 2021

https://www.handelsblatt.com/meinung/kommentare/kommentar-putin-nutzt-nord-stream-2-zur-erziehung-der-ukraine-/27262492.html?ticket=ST-11648385-scXpQcTGV9eXEH1c3PRm-ap4


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640