Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Ułatwienia przy rejestracji partii do wyborów krajowych w Badenii-Wirtembergii

#Wyborykajowe #Badenia-Wirtembergia #TrybunałKonstytucyjny #Zieloni #COVID-19

W dniu 9.11.2020 r. Krajowy Trybunał Konstytucyjny Badenii-Wirtembergii przyznał rację pięciu partiom, zaskarżającym formalne wymogi przy rejestracji do wyborów do Landtagu, które planowane są na dzień 14.03.2021 r. Krajowe prawo wyborcze wymaga od partii uzyskania 150 podpisów w każdym z 70 okręgów wyborczych (łącznie 10 500 podpisów). Strona zaskarżająca uznała się za pokrzywdzoną ze względu na brak obniżenia tych wymogów w kontekście ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19, co znacząco utrudnia niewielkim partiom zdobywanie wymaganej liczby podpisów. Trybunał przychylił się do tej argumentacji, uznając iż brak dostosowania prawa wyborczego łamie zasadę równości szans partii gwarantowaną przez konstytucję krajową (art. 26; art. 27) oraz Ustawę Zasadniczą RFN (art. 21). Strona zaskarżona została zobowiązania do dostosowania wymogów dla nadchodzących wyborów krajowych. Sędziowie uważają za możliwe obniżenie o 50% liczby wymaganych podpisów. Prawo wyborcze zostało zaskarżone przez pięć partii, które nie zasiadają obecnie w Landtagu: Die Linke, partię satyryczną „Die PARTEI”, Ekologiczną Partię Demokratyczną (niem. Ökologisch-Demokratische Partei, ÖDP), Partię Piratów oraz Wolnych Wyborców (Freie Wähler, FW).

Wyrok Krajowego Trybunału Konstytucyjnego może wpłynąć na wynik wyborów krajowych w 2021 r. Udział w wyborach małych partii może osłabić wyniki rządzących krajem Zielonych i CDU. Zakładając udaną rejestrację, o elektorat chadecki będą się ubiegać Wolni Wyborcy, a dla Zielonych ekologiczną konkurencją może być ÖDP oraz założona we wrześniu 2020 r. „Lista Klimatyczna” (Klimaliste). Ta ostatnia wyrosła z protestów klimatycznych i zarzuca Zielonym zbyt mało ambitną politykę w kwestii ochrony klimatu. Wejście kolejnej partii do Landtagu może znacząco utrudnić stworzenie koalicji rządowej po marcowych wyborach.

Problem zbierania podpisów potrzebnych do zarejestrowania partii w wyborach w czasie pandemii COVID-19 odnosi się nie tylko do Badenii-Wirtembergii. Liczbę wymaganych podpisów obniżono w Nadrenii Północnej-Westfalii przed wrześniowymi wyborami komunalnymi, a wprowadzenie podobnego rozwiązania zostało uzgodnione w Nadrenii-Palatynacie przed zaplanowanymi na 14.03.2021 r. wyborami do Landtagu przez SPD, Zielonych, FDP i będącą w tym kraju w opozycji CDU. W tym kontekście należy zwrócić uwagę na fakt, że w Badenii-Wirtembergii do zarejestrowania listy krajowej partii w zwykłych warunkach wymagane jest zebranie znacznie większej liczby podpisów (10 500) niż w Nadrenii-Palatynacie (2080, rozważa się obniżenie do 520). Kwestie związane z sytuacją pandemiczną dotyczą również samych wyborów (w Nadrenii-Palatynacie trwają przygotowania do przeprowadzenia wyborów tylko drogą korespondencyjną), prowadzenia kampanii wyborczej czy też organizowania zjazdów partyjnych przeprowadzanych w celu uzgodnienia programu i listy kandydatów. Za przykład może posłużyć już dwukrotne przekładanie zjazdu partyjnego CDU. (MW)

https://verfgh.baden-wuerttemberg.de/fileadmin/redaktion/m-verfgh/dateien/1GR101-20_Urteil_Anonymisiert.pdf

https://www.swr.de/swraktuell/baden-wuerttemberg/wahlrecht-in-baden-wuerttemberg-unterschriften-wegen-corona-rechtswidrig-100.html

https://www.welt.de/politik/deutschland/article219595024/Baden-Wuerttemberg-Kleinparteien-erheben-Vorwurf-gegen-Gruen-Schwarz.html

https://www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/briefwahl-landtagswahl-100.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640