Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Symfonia „Pastoralna” Beethovena podczas Światowego Dnia Ochrony Środowiska

#koncert #ochronaśrodowiska #Berlin #FUTURIUM

W dn. 5 czerwca br. w nowoczesnym gmachu muzeum FUTURIUM w Berlinie, miejscu wystaw i dyskusji na temat zjawisk, które będą w bliższej i dalszej przyszłości wywierały wpływ na rozwój ludzkości, odbędzie się koncert z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska, zorganizowany z inicjatywy minister stanu ds. kultury Moniki Grütters. Wystąpią w nim Młodzi Filharmonicy Berlińscy (Junge Deutsche Philharmonie), którzy wykonają kameralną wersję VI Symfonii „Pastoralnej” Ludwiga v. Beethovena. Koncert jest częścią projektu: „Beethoven Pastoral Project: Künstler für Klimaschutz(Artyści na rzecz ochrony klimatu), przygotowanego w ramach obchodów Roku Beethovenowskiego.

Wybór symfonii „Pastoralnej” na tę uroczystość nie był przypadkowy, bowiem „Dzieło Beethovena jest nie tylko hołdem na rzecz piękna przyrody, ale pobudza też do refleksji na temat stosunku między człowiekiem a środowiskiem”, uzasadniała minister Grütters. Wykonanie tego utworu będzie zarazem nawiązaniem do idei przewodniej wystawy zorganizowanej w ramach projektu, której tematem będzie odpowiedzialne obchodzenie się z naturalnymi zasobami i surowcami. Dyrektor FUTURIUM Stefan Brandt zwrócił uwagę, iż w przybliżaniu największych wyzwań przyszłości interesujące będzie pokazanie obok wykładni naukowych, również perspektyw artystycznych; ważne jest bowiem interdyscyplinarne podejście do tematu; „Pastoral Project” jest w tym sensie przykładem na „połączenie informacji i fantazji”. 

Dla młodych muzyków z Junge Deutsche Philharmonie występ ten będzie stanowił ważną formę zaangażowania się na rzecz ochrony klimatu poprzez muzykę; będzie to też ich wkład w obchody Światowego Dnia Ochrony Środowiska, stwierdziła Carola Reul, dyrektor zarządzająca orkiestry. Dodała jednocześnie, iż dyskusje publiczne na temat ochrony klimatu zeszły z powodu koronawirusa na plan dalszy i aktualnie prawie w ogóle się nie odbywają; w ten sposób będzie można więc znów w centrum uwagi postawić problem stosunku do naszego otoczenia i przywrócić ten temat do powszechnej świadomości.

A dla młodych muzyków jest to dodatkowo powód do radości i zarazem przywilej móc wystąpić publicznie mimo ograniczeń związanych z koronawirusem. Podczas prób trzeba było przestrzegać zachowania odstępu, wspominała Delia Ramos Rodriguez, co stanowiło pewien problem, by się wzajemnie dobrze słyszeć; ale przez to muzykowanie stało się bardziej kameralne; podczas gry konieczne było większe skupienie i słuchanie siebie nawzajem. Ale, jej zdaniem, dla wspólnego muzykowania nie jest to przeszkodą. „Cieszymy się, że możemy zagrać ten koncert i korzystamy z tej szansy”, mówiła.

Koncert ten będzie zarazem oznaką, że zbliżamy się do pewnej „nowej normalności” (C. Reul) i muzyka wkrótce znów będzie rozbrzmiewać w przestrzeni publicznej. Koncert będzie transmitowany na żywo w dn. 5.06. br. o godz. 18.00. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/beethovens-pastorale-im-futurium-zeichen-fuer-klimaschutz-gruetters-kultur-fuer-eine-nachhaltige-zukunft--1757666

https://futurium.de/de/blog/eine-sinfonie-fuer-das-klima


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640