Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Spotkanie w ramach Trójkąta Weimarskiego

#TrójkątWeimarski #Rau #Maas #LeDrian

W czwartek 15.10.2020 r. odbyło się pierwsze od czterech lat spotkanie szefów dyplomacji państw tworzących Trójkąt Weimarski. Na zaproszenie francuskiego ministra spraw zagranicznych J.-Y. Le Driana do Paryża udali się szefowie dyplomacji Niemiec (H. Maas) i Polski (Z. Rau). Ostatnie spotkanie Trójkąta Weimarskiego na szczeblu ministrów spraw zagranicznych miało miejsce w 2016 r., a szczyt z udziałem głów państw ‒ w 2011 r.

Tematem rozmów były bieżące wydarzenia międzynarodowe. Dyskutowano na temat koordynacji działań związanych z pandemią COVID-19 oraz sytuacją polityczną w państwach sąsiadujących z UE (Rosji, Białorusi, Górskim Karabachu, Libii, rejonie Morza Śródziemnego). Na stronie internetowej francuskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych zapowiadano także, że spotkanie będzie dobrą okazją do dyskusji nad propozycją UE w sprawie instrumentu odbudowy gospodarczej oraz nowego paktu w sprawie migracji i azylu. W notatce niemieckiego ministerstwa czytamy z kolei, że spotkanie w Paryżu to „wyraźny sygnał: współpraca między Warszawą, Berlinem i Paryżem jest ważna, zwłaszcza w obecnych czasach”.

Podczas konferencji prasowej ministrów podkreślono zasadność kontynuowania współpracy w takim właśnie formacie. Zaznaczono także, że stanowisko Francji, Niemiec i Polski co do przyszłości UE, bezpieczeństwa i relacji z państwami sąsiednimi jest zbieżne. Potępiono użycie przemocy wobec protestujących na Białorusi i zadecydowano o dalszym wsparciu dla białoruskiego społeczeństwa obywatelskiego. Wyrażono także zaniepokojenie stanem ochrony praw człowieka i obywatela w Rosji, nawiązując w ten sposób do otrucia opozycjonisty A. Nawalnego.

W tym samym dniu odbyło się także spotkanie Z. Raua z J.-Y. Le Drianem ‒ rozmawiano o relacjach polsko-francuskich. Po spotkaniu w Paryżu ministrowie Maas i Rau udali się wspólnie do Berlina, gdzie kontynuowano rozmowy na szczeblu bilateralnym.

Szef polskiej dyplomacji Rau zaprosił obecnych w Paryżu ministrów na kolejne rozmowy w Polsce, zaplanowano je w przyszłym roku. Warto przypomnieć, że w 2021 r. Trójkąt Weimarski będzie świętował 30-lecie istnienia. (AK)

https://www.auswaertiges-amt.de/de/aussenpolitik/europa/maas-polen-frankreich-weimarer-dreieck-/2405428

https://www.gov.pl/web/dyplomacja/wizyta-ministra-zbigniewa-raua-w-paryzu


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640