Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Sondaże w Niemczech: wysokie notowania partii chadeckich

#Niemcy #sondaże #CDU/CSU #Zieloni #SPD #COVID-19

Przeprowadzone pod koniec lipca br. badania sondażowe w Niemczech przyniosły niewielkie zmiany w porównaniu z poprzednim miesiącem, jeśli chodzi o odzwierciedlenie popularności niemieckich partii politycznych. Nadal zdecydowanie najwięcej ankietowanych chce głosować na partie chadeckie, które od początku pandemii COVID-19 w Niemczech zyskały ok. 10 punktów procentowych (w lutym na CDU/CSU chciało głosować ok. 26-28% ankietowanych).

31 lipca br. opublikowane zostały wyniki sondażu Politbarometer przeprowadzonego w ostatnim tygodniu lipca przez ośrodek Forschungsgruppe Wahlen dla telewizji ZDF. 38% ankietowanych (-2 p.p. w porównaniu z sondażem z 26.06) zadeklarowało wolę głosowania na CDU/CSU w najbliższych wyborach do Bundestagu. Na dalszych miejscach znalazły się następujące partie: Sojusz 90/Zieloni ‒ 20% (+2 p.p.), SPD ‒ 14% (-1 p.p.), AfD ‒ 9% (bez zmian), Die Linke ‒ 8% (+1 p.p.), FDP ‒ 5% (bez zmian). Wyniki sondażu pokazały, że w lipcu partie rządzącej w Niemczech wielkiej koalicji CDU/CSU-SPD poniosły minimalne straty na rzecz Zielonych i Die Linke.

Również według opublikowanych 1 sierpnia wyników cyklicznego sondażu ośrodka Forsa dla telewizji RTL/n-tv największą popularnością cieszą się partie chadeckie 38% (bez zmian w porównaniu z sondażem z 4 lipca). Na Sojusz 90/Zielonych chce głosować 18% ankietowanych (bez zmian), na SPD ‒14% (bez zmian), na AfD ‒ 8% (-2 p.p.), na Die Linke ‒ 8% (bez zmian), na FDP ‒ 6% (+1 p.p.). Według tego sondażu w lipcu poparcie dla największych partii utrzymywało się na zbliżonym poziomie. Jedynie pogrążona w wewnętrznych sporach AfD odnotowała straty na rzecz FDP i drobnych partii. (PK)

https://www.forschungsgruppe.de/Umfragen/Politbarometer/Archiv/Politbarometer_2020/Juli_II_2020/

https://www.n-tv.de/politik/Fuer-die-AfD-geht-es-wieder-abwaerts-article21946476.html   


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640