Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 70/2018

  • DEBATA W CDU WOKÓŁ ŚWIATOWEGO PAKTU W SPRAWIE MIGRACJI

#migracja #CDU #wybory #przewodniczący #Spahn

W dniu 18.11.2018 r. minister zdrowia RFN i kandydat na przewodniczącego CDU Jens Spahn zażądał poddania pod głosowanie na kongresie chadecji (7-8.12.2018) Światowego Paktu w sprawie Migracji. W wywiadzie dla „Cicero” argumentował, iż „brak otwartej dyskusji może stworzyć wrażenie, że rząd stara się coś zataić i że pakt jest szkodliwy”. Według J. Spahna brak transparentności wywołuje nieufność obywateli wobec polityków i ze względu na wątpliwości należy przesunąć podpisanie paktu.

Propozycja J. Spahna wywołała mieszane reakcje. Pozytywnie wypowiedzieli się m.in. przedstawiciele kręgu konserwatywnego CDU (Werteunion) oraz posłowie C. Linnemann (CDU) i P. Ramsauer (CSU). Krytykę wyraziło skrzydło socjalne oraz przewodniczący parlamentarnej komisji spraw zagranicznych N. Röttgen i premier Nadrenii Północnej-Westfalii A. Laschet (obaj CDU).

Na konferencji regionalnej CDU (20.11.2018) inna kandydatka na przewodniczącą partii A. Kramp-Karrenbauer również opowiedziała się za debatą na kongresie, zaznaczając jednocześnie swoje poparcie dla paktu. Jej kontrkandydaci F. Merz i J. Spahn nie zajęli w tej kwestii wyraźnego stanowiska. (MW)

https://www.cicero.de/innenpolitik/jens-spahn-un-migrationspakt-cdu-parteivorsitz-friedrich-merz/plus

https://bit.ly/2QcBoq6

http://www.maz-online.de/Nachrichten/Politik/Wie-AKK-Merz-und-Spahn-den-UN-Migrationspakt-bewerten

  • ZASIŁEK RODZINNY W NIEMCZECH – ANALIZA

#zasiłek #politykaspołeczna #badanie #BertelsmannStiftung

W dniu 21.11.2018 r. Fundacja Bertelsmanna zaprezentowała wyniki badania na temat zasiłku rodzinnego w Niemczech. Według autorów raportu zasiłek jest inwestowany głównie w większe mieszkania, opiekę nad dziećmi oraz w rozwijanie ich pasji, jak kursy sportowe czy muzyczne. Wbrew stereotypom rodzice nie wykorzystują dodatkowych środków na alkohol, wyroby tytoniowe czy sprzęt RTV. Z badania wynika też, że zasiłki rodzinne nie prowadzą do zmniejszenia aktywności zarobkowej rodziców.

Wyniki badania wykazały także, iż wsparcie rzeczowe jest znacząco mniej efektywne od finansowego. 30% budżetu na wsparcie rzeczowe pochłaniane jest przez biurokrację. Ponadto rodziny potrzebujące ubiegają się o takie wsparcie stosunkowo rzadko.

Eksperci fundacji badali okres od 1984 r. do 2016 r., uwzględniając federalny zasiłek rodzinny (Kindergeld) oraz odpowiedniki wypłacane przez niektóre kraje związkowe (Landeserziehungsgeld). Autorzy sugerują również wprowadzenie specjalnego zasiłku, który byłby zmniejszany wraz z rosnącymi zarobkami rodziców. Miałoby to zapobiegać ubóstwu wśród dzieci i młodzieży. (MW)

https://www.bertelsmann-stiftung.de/de/themen/aktuelle-meldungen/2018/november/gegen-armut-geld-fuer-familien-kommt-bei-kindern-an/

  • KOMISJA EUROPEJSKA WPROWADZA MECHANIZM KONTROLI INWESTYCJI ZAGRANICZNYCH

#screening #KE #inwestycje #Chiny #Niemcy

W dniu 20.11.2018 r. Komisja Europejska poinformowała o osiągnięciu politycznego porozumienia z Parlamentem Europejskim i Radą UE w sprawie mechanizmu monitorowania i sprawdzania (screeningu) bezpośrednich inwestycji zagranicznych realizowanych przez państwa trzecie w strategicznych sektorach w UE. Jest to efekt trialogu prowadzonego pomiędzy trzema instytucjami europejskimi od września 2017 r., zainicjowanego przez Niemcy, Francję i Włochy. Mechanizm screeningu na poziomie europejskim ma być reakcją UE na praktykę inwestowania przede wszystkim przez podmioty chińskie we wrażliwe sektory gospodarek państw członkowskich (np. głośne przejęcia firm z sektora robotyki, telekomunikacji czy energetyki w Niemczech).

Dzięki porozumieniu zostanie utworzony mechanizm współpracy i wymiany informacji pomiędzy państwami członkowskimi a KE, która będzie upoważniona do publikowania opinii w przypadkach dotyczących kilku państw członkowskich lub kiedy inwestycja będzie miała wpływ na program niosący korzyści dla całej UE (np. Horizon 2020, Galileo). Decyzja o zablokowaniu danej transakcji  pozostanie w gestii państw członkowskich. Podkreślono jednocześnie, że wprowadzane regulacje nie będą miały wpływu na mechanizmy funkcjonujące w poszczególnych państwach (14 państw UE dysponuje narodowymi mechanizmami screeningu).

Mechanizm screeningu ma zapewnić możliwość ochrony interesów państw członkowskich z jednoczesnym zachowaniem otwartości rynku europejskiego na inwestycje zagraniczne napędzające wzrost gospodarczy, innowacje i zatrudnienie. (TM)

http://europa.eu/rapid/press-release_IP-18-6467_en.htm

  • EWANGELICKIE ŚWIĘTO ZMARŁYCH W NIEMCZECH

#Totensonntag #Ewigkeitssonntag #Niemcy #NiedzielaZmarłych

Święto Zmarłych obchodzone jest w Kościele ewangelickim w Niemczech nieco później niż w Kościele katolickim. Tzw. Niedziela Zmarłych (Totensonntag), znana też pod oficjalną nazwą jako Niedziela Wieczności (Ewigkeitssonntag) przypada na ostatnią niedzielę przed adwentem (na zakończenie roku liturgicznego); w 2018 r. będzie to 25 listopada.

W przeciwieństwie do Dnia Żałoby Narodowej (Volkstrauertag) ‒ w roku bieżącym był on obchodzony 18 listopada – Niedziela Zmarłych nie ma umocowania w ustawie; jest to święto zwyczajowe. Jego tradycja sięga XIX w., okresu panowania króla pruskiego Fryderyka Wilhelma II. Wprowadził on to święto w 1816 r. dla „upamiętnienia tych, którzy odeszli do wieczności” ‒ poległych w wojnach przeciwko Napoleonowi. Święto z czasem przyjęło się we wspólnotach ewangelickich w całych Niemczech.

W wierze ewangelickiej śmierć występuje tu w połączeniu z nadzieją na wieczne życie. Kościół ewangelicki chce w ten sposób odwrócić myśli od śmierci i przemijalności i skierować uwagę na wartości chrześcijańskie: nadzieję i wyobrażenie o wieczności i zmartwychwstaniu. Dla wielu osób w Niemczech święto to ma wymiar szczególny, osobisty. Tradycyjnie odwiedza się wówczas cmentarze, zapala znicze, przystraja groby. Często odprawiane są specjalne nabożeństwa w kaplicach na cmentarzach. W tym dniu kolorem szat liturgicznych w Kościele ewangelickim jest zieleń (w przeciwieństwie do Kościoła katolickiego, w którym obowiązuje fiolet bądź czerń).

W Niemczech Niedziela Zmarłych jest świętem uznawanym we wszystkich krajach związkowych jako Dzień Żałoby i Pamięci; jest on zaliczany do tzw. „cichych dni”, bądź „cichych świąt”, co oznacza, że obowiązują w tym dniu ograniczenia dotyczące organizowania imprez publicznych (muzycznych, tanecznych, sportowych etc.), aczkolwiek w poszczególnych krajach mają one różny zakres. (MWM)

http://www.kleiner-kalender.de/event/totensonntag/89244.html

https://www.t-online.de/leben/familie/id_60849040/totensonntag-bedeutung-und-braeuche-des-stillen-feiertags.html

https://www.feiertag.co/totensonntag.php


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640