Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 66/2018

  • OSTATNIE SONDAŻE PRZED WYBORAMI W HESJI

#Hesja #wybory #CDU #Zieloni #SPD #AfD

W dn. 28.10.2018 r. przeprowadzone zostaną wybory krajowe w Hesji. Na finiszu kampanii rywalizacja jest bardzo zacięta, chociaż niewielką przewagę nad SPD i Zielonymi utrzymuje CDU. Nie wiadomo jednak jaką koalicję uda się sformować po wyborach. Być może u władzy utrzyma się koalicja CDU-Zieloni, jednak pozycja partii ekologów będzie silniejsza niż po wyborach w 2013 r.

Według najnowszego sondażu ośrodka Forschungsgruppe Wahlen ogłoszonego 25.10 na antenie ZDF największym poparciem w Hesji cieszy się nadal CDU, na którą chce głosować 28% ankietowanych (+2 p.p. w porównaniu z sondażem sprzed tygodnia). Na drugim miejscu ex aequo znalazły się dwa ugrupowania, za którymi opowiedziało się po 20% respondentów: SPD (bez zmian) i Zieloni (-2 p.p.). Na AfD chce oddać głos 12% uczestników sondażu (bez zmian), a na FDP i Die Linke po 8% (obie partie bez zmian). Na pozostałe ugrupowania zamierza głosować 4% ankietowanych.

Inny sondaż (ośrodka INSA dla dziennika „Bild”) ogłoszony 23.10 także prognozuje zwycięstwo CDU, za którą opowiedziało się 26% pytanych. Również tutaj SPD i Zieloni cieszą się identycznym poparciem ankietowanych ‒ po 21%. Na AfD chce oddać głos 13%, na Die Linke 8%, na FDP 7%, a na pozostałe partie ok. 4% (w tym 2% na FW) ankietowanych.

Wybory w Hesji będą śledzone z wielką uwagą również w Berlinie. Od wyniku uzyskanego przez partie koalicyjne, a zwłaszcza SPD, może zależeć los obecnego rządu federalnego. W obliczu słabych notowań SPD lewe skrzydło partii coraz głośniej domaga się rozpisania wewnątrzpartyjnego referendum w sprawie dalszego udziału socjaldemokratów w koalicji z partiami chadeckimi. (PK)

http://www.forschungsgruppe.de/Aktuelles/PB-Extra_Hessen/

http://www.fr.de/rhein-main/hessenwahl/ergebnisse/landtagswahl-hessen-so-stehen-die-umfragen-gruene-und-spd-gleichauf-a-1582650

  • NIEMCY: JAKA PRZYSZŁOŚĆ CZEKA SILNIKI DIESLA?

#Diesel #Niemcy #motoryzacja

Przyszłość silników wysokoprężnych jest w Niemczech przedmiotem intensywnej debaty publicznej. Dotyczy ona m.in. ograniczeń emisji wprowadzanych przez UE, pierwszych zakazów dla pojazdów z silnikiem Diesla wprowadzanych na ulicach niemieckich miast, a także skandali dotyczących fałszowania poziomów emisji przez producentów samochodów w RFN.

Według danych instytutu Forsa i Targo Bank, zaprezentowanych na poniższej grafice, przy zakupie kolejnego samochodu 52% Niemców wybierze benzynę, 15% napęd hybrydowy, 13% napęd Diesla, zaś 5% ‒ auto elektryczne.

Kolejnych zakazów dla pojazdów Diesla spodziewa się w Niemczech 40% potencjalnych nabywców aut Diesla i 55% potencjalnych nabywców samochodów o innych napędach. Łącznie prawie połowa ankietowanych uważa zakazy dla pojazdów Diesla w niemieckich miastach za przesadne. Znaczna większość (ok. 90%) respondentów uważa ponadto, że skutki skandalu manipulowania wskaźnikami emisji przez producentów samochodów są przenoszone na kierowców.

Nabywcy aut o napędach innych niż Diesel uważają w większości, że nie należy dłużej utrzymywać subwencjonowania tej technologii (75%) oraz że Diesel bardziej szkodzi środowisku niż benzyna (52%). Odmiennego zdania są nabywcy samochodów Diesla ‒ odpowiednio 29% i 24%. (TM)

  • POWOŁANIE WSPÓLNEJ GRUPY ROBOCZEJ DS. DZIEDZICTWA KOLONIALNEGO

#kolonializm #dziedzictwo #Niemcy #kultura #rozliczenie

W Niemczech powstanie grupa robocza, która zajmie się kwestią zbiorów dóbr kultury w kontekście dziedzictwa kolonialnego ‒ jak ustalono podczas 9. rozmów na szczycie dotyczących polityki kulturalnej (12.10.2018), w których udział wzięli przedstawiciele krajów związkowych i federacji, w tym pełnomocniczka rządu RFN ds. kultury i mediów. Zakłada się na tym polu współpracę z federalnym Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz federalnym Ministerstwem ds. Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, a także Niemieckim Związkiem Muzeów.

Celem działania tego gremium będzie wypracowanie wspólnego stanowiska politycznego w odniesieniu do kwestii dóbr kultury z czasów kolonialnych. Niemiecki Związek Muzeów już wiosną wypracował pewne wytyczne na ten temat.

Senator Hamburga ds. Kultury i Mediów Carsten Brosda stwierdził, iż: „Rozrachunek z okresem kolonializmu należy do centralnych zadań w zakresie polityki kulturalnej”. W jego opinii zawarte obecnie porozumienie między federacją i krajami związkowymi pokazuje, iż istnieje wspólna wola przyjęcia odpowiedzialności na tym polu. Jest to dobry sygnał dla przyszłej pracy podczas Konferencji ministrów kultury.

Minister stanu ds. kultury Monika Grütters podkreśliła podczas spotkania, iż sprawa rozliczenia się z proweniencją dzieł sztuki oraz postępowania z dobrami kultury będącymi spuścizną okresu kolonialnego należą do priorytetów jej działania w zakresie polityki kulturalnej. Przyznała też, iż od wielu lat bardzo popiera zaangażowanie licznych instytucji kultury i placówek badawczych w całym kraju, które zajmują się tymi zagadnieniami. Zaznaczyła przy tym, iż są to kwestie bardzo kompleksowe, a stworzenie wspólnej grupy roboczej jest ważnym krokiem do pogłębienia i dalszego rozwijania tego tematu. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/koloniales-erbe-arbeitsgruppe-zum-umgang-mit-sammlungsgut-vereinbart-1537870

https://www.stuttgarter-nachrichten.de/inhalt.linden-museum-soll-kulturgut-zurueckgeben-koloniales-erbe-aufarbeiten.6c632f07-f56e-4bf0-a87d-616915231b17.html?reduced=true

  • NOWE MUZEUM SZTUKI XX WIEKU W BERLINIE

#Berlin #MuzeumXXwieku #projekt #Kulturforum #Herzog

Krajobraz muzealny Berlina wzbogaci się niebawem o dodatkowy obiekt ‒ Muzeum XX wieku prezentujące sztukę współczesną (Muzeum des 20. Jahrhunderts). Nowa budowla będzie stanowiła centralną część kompleksu Kulturforum przy Potsdamer Platz, w skład którego wchodzą, obok reprezentacyjnych galerii sztuki, również: Filharmonia Berlińska, Biblioteka Państwowa, Państwowy Instytut Badań nad Muzyką (PIBM) oraz Muzeum Instrumentów Muzycznych. Jest to jeden z najbardziej ambitnych projektów w krajobrazie kulturalnym Berlina.

Dotychczasowy gmach Nowej Galerii Narodowej, w którym odbywały się dotąd ekspozycje sztuki współczesnej, przestał spełniać swoją funkcję z uwagi na zbyt małą powierzchnię wystawienniczą; szczególnie po zjednoczeniu Niemiec i dołączeniu do zbiorów dzieł z b. NRD. Toteż kiedy znani kolekcjonerzy dzieł sztuki: Erich Marx i Egidio Marzona oraz Ulla i Heiner Pietzsch zaoferowali udostępnienie swych zbiorów szerokiej opinii publicznej, zapadła decyzja władz o wybudowaniu nowego gmachu.

Konkurs architektoniczny na budowę Muzeum sztuki XX w. wygrało znane szwajcarskie biuro architektów Herzog & Meuron (twórców projektu Elbphilharmonie w Hamburgu). Aktualne plany budowy nowego obiektu będą prezentowane od listopada 2018 r. na wystawie we foyer Kulturforum; zakończenie fazy planowania nastąpi latem 2019 r.; rozpoczęcie budowy muzeum jest przewidywane na koniec 2019 r.

Jacques Herzog podczas prezentacji zmodyfikowanych planów gmachu muzeum w budynku PIBM (9.10.2018) stwierdził, iż wielki odzew, z jakim spotkał się projekt konkursowy ze strony mediów, a także grona fachowców i publiczności, świadczy o dużym znaczeniu, jakie przypisuje się temu przedsięwzięciu. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/mutige-architektonische-geste-1535822

https://www.smb.museum/nachrichten/detail/herzog-de-meuron-praesentieren-die-ueberarbeiteten-plaene-fuer-das-museum-des-20-jahrhunderts.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640