Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Serwis Instytutu Zachodniego 65/2018

 

  • REKORDOWO NISKI POZIOM POPARCIA DLA CDU/CSU I SPD PO WYBORACH W BAWARII

#CDU/CSU #sondaż #Wielka Koalicja

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego na zlecenie niemieckiej telewizji ARD dotyczącego poparcia partii politycznych w wyborach do Bundestagu współrządzące CDU/CSU i SPD mogą liczyć razem na głosy jedynie 39% wyborców. To rekordowo niski poziom poparcia dla rządzącej Wielkiej Koalicji. Gdyby wybory odbyły się w nadchodzącą niedzielę, chadecja mogłaby liczyć na poparcie jedynie 26% wyborców, a SPD 14%. Biorąc pod uwagę ostatnie sondaże, po wyborach w Bawarii najwięcej zyskują obecnie Zieloni. Według wspomnianego sondażu cieszą się oni zaufaniem 19% obywateli. Trzecie najlepszy wynik zanotowała prawicowo-populistyczna AfD, która mogłaby liczyć na poparcie 16% wyborców. Kolejne miejsce zajmują liberałowie z FDP ‒ w porównaniu z ubiegłotygodniowym sondażem przygotowanym na zlecenie ARD ich poparcie zwiększyło się o jeden punkt procentowy i wynosi obecnie 11%. Ostatnie miejsce w sondażu zajęła Die Linke, która mogłaby w wyborach liczyć na głosy 9% wyborców. (KJ)

https://www.infratest-dimap.de/umfragen-analysen/bundesweit/ard-deutschlandtrend/2018/oktober/

 

 

  • NIEMCY 3. NAJBARDZIEJ KONKURENCYM PAŃSTWEM NA ŚWIECIE ‒ RAPORT WEF

#WEF #raport #GlobalCompetitivenessReport #gospodarka #Niemcy #Polska

W najnowszym Globalnym Raporcie Konkurencyjności przygotowanym przez Światowe Forum Gospodarcze (World Economic Forum, WEF), Niemcy wyprzedziły Szwajcarię i znalazły się na 3. miejscu, za Stanami Zjednoczonymi i Singapurem. Polska utrzymała 37. pozycję. Łącznie sklasyfikowano 140 państw.

Awans Niemiec z 5. na 3. pozycję kosztem Szwajcarii spowodowany był zmianą metodologii raportu. W ocenie konkurencyjności państw większe znaczenie przypisano w tym roku cyfryzacji przemysłu, a więc tzw. gospodarce 4.0. Analitycy sprawdzili, jak szybko państwa reagują na zachodzące zmiany i w jakim stopniu są zdolne absorbować szoki.

Na polu „gospodarki 4.0” Niemcy zostały ocenione najwyżej spośród wszystkich państw. Ponadto RFN uzyskała także bardzo dobre oceny w zakresie stabilności makroekonomicznej, wysokiego poziomu wykształcenia zatrudnionych, wielkości rynku oraz ogólnej dynamiki gospodarczej. Po stronie deficytów odnotowano w Niemczech liczne biurokratyczne bariery spowalniające rozwój młodych przedsiębiorstw. Pod względem liczby dni potrzebnych do rozpoczęcia nowej, własnej działalności, Niemcy znalazły się dopiero na 66. miejscu. (TM)

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/weltwirtschaftsforum-deutschland-ist-attraktiver-als-die-schweiz-15841615.html

https://www.weforum.org/reports/the-global-competitveness-report-2018

 

  • NIEMIECKO-IZRAELSKIE KONSULTACJE RZĄDOWE O POGŁĘBIENIU WSPÓŁPRACY KULTURALNEJ

#Niemcy #Izrael #konsultacje #kultura #Grütters

W ramach niemiecko-izraelskich konsultacji rządowych (Jerozolima, 4.10.2018) minister stanu ds. kultury Monika Grütters spotkała się z minister ds. zrównania socjalnego (Minister für soziale Gleichstellung) Gilą Gamliel oraz dyrektorem generalnym w Ministerstwie Kultury i Sportu Yossi Sharabi.

Celem bilateralnych rozmów było (w nawiązaniu do wizyty M. Grütters w lipcu br. w Izraelu), pogłębienie współpracy kulturalnej między obu krajami „w dobrej i godnej zaufania atmosferze” (M. Grütters). Tematem rozmów była również kwestia kontynuowania ścisłej współpracy w zakresie badań nad proweniencją dzieł sztuki i zwrotu dzieł zagrabionych przez nazistów. Przedstawicielki obu rządów były zgodne co do tego, iż jest to niezmiernie istotne również obecnie, 20 lat po podpisaniu „Deklaracji Waszyngtońskiej” („Washington Principles”, 3.12.1998 r.) i nadal zachowuje swe centralne znaczenie.

  1. Grütters zapewniła o swoim wsparciu dla inicjatywy Muzeum Izraela, aby wystawę pt. „Bestandsaufnahme Gurlitt ‒ Ein Kunsthändler im Nationalsozialismus”, prezentowaną obecnie w berlińskim Martin-Gropius-Bau, pokazać w 2019 r. w Jerozolimie. „Chcemy nie tylko udostępnić odnalezione zbiory opinii publicznej Izraela, ale też sprawić, żeby rabunek dzieł sztuki przez nazistów oraz związane z tym losy ofiar Holokaustu ujrzały światło dzienne” oświadczyła. Jej zdaniem nie jest możliwe zadośćuczynienie [krzywd], ale „musimy gruntownie zbadać historię tych, którzy zostali przez nazistów obrabowani, prześladowani, zamordowani lub ‒ przez pozbawienie środków do życia ‒ zmuszeni do emigracji”. M. Grütters Zadeklarowała ponadto chęć dalszego intensyfikowania współpracy w dziedzinie literatury, tańca, muzyki i filmu. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/aktuelles/deutsch-israelische-regierungskonsultationen-gruetters-provenienzforschung-und-rueckgabe-von-ns-raubkunst-von-zentraler-bedeutung-1534080

https://www.bundesregierung.de/breg-de/bundesregierung/staatsministerin-fuer-kultur-und-medien/den-opferbiografien-weiter-nachspueren-1533446

https://haolam.info/de/israelmusic/artikel_35255.html

www.faz.net/aktuell/feuilleton/kunst/nach-gurlitt-deutschland-und-israel-kooperieren-bei-der-suche-nach-ns-raubkunst-12991922.html 

 

  • CENZURA W „BADISCHE ZEITUNG”?

#BadischeZeitung, #prasa lokalna # III Rzesza # aryzacja mienia

„Badische Zeitung” ‒ lokalny dziennik wydawany w Badenii-Wirtembergii ocenzurował artykuł prasowy. Tak twierdzi dziennikarz tej gazety Bernd Serger, który przygotował tekst o historii rodzinnej firmy z Fryburga „Bettenhaus Striebel”.

Wspomniane przedsiębiorstwo świętowało w zeszłym roku 80-lecie istnienia. W 1937 r. Franz Striebel nabył firmę w ramach tzw. aryzacji mienia w III Rzeszy. Ernst Rotschild, prawowity właściciel, został zmuszony w 1937 r. do sprzedaży swojego przedsiębiorstwa i musiał ‒ z uwagi na swoje żydowskie pochodzenie ‒ emigrować z Niemiec. Po wojnie, którą przeżył w Stanach Zjednoczonych, zrezygnował z odzyskania zagrabionego mienia.

Serger opublikował 27.07 br. na łamach „Badische Zeitung” artykuł, w którym dokładnie przenalizował okoliczności powstania firmy. Redakcja podjęła jednak decyzję, aby nie udostępniać go w cyfrowym wydaniu dziennika. Ponadto zabroniła publikacji listów czytelników, dotyczących tego artykułu. Z tego powodu Serger zarzucił redakcji „akt cenzury ‒ niezrozumiały, zawstydzający i krótkowzroczny”, dodając, iż wynika to z obawy przed utratą na łamach gazety ogłoszeniodawców.

Dziennikarz udostępnił artykuł na swoim profilu w mediach społecznościowych. (BR)

 

http://www.taz.de/Lokalzeitung-drosselt-Text-zu-Bettenhaus/!5544117/

https://drive.google.com/file/d/1se2uRvH3FYg0Ze8Fccp7SdkFYZtYKgCF/view?fbclid=IwAR2-kSFLFoZ9olRYxSM8A7lAzRpVEcGjP04AUX-8ib-vbybCeEo-st6qleo


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640