Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 50/2018

  • BADANIA NAD DODATKOWYMI ZAROBKAMI POSŁÓW BUNDESTAGU (MW)

#Bundestag #posłowie #zarobki #badanie

W dniu 2 lipca br. Fundacja im. Otto Brennera zaprezentowała wyniki badań dotyczących dodatkowych zarobków posłów Bundestagu XIX kadencji. Wynika z nich, iż 206 posłów (29%) obok mandatu poselskiego pracuje odpłatnie, co stanowi wzrost o 3,9% wobec stanu sprzed 4 lat. Najwięcej posłów dorabiających  jest w CDU/CSU (41,7%). Niemniej największy ich udział w stosunku do liczebności klubu parlamentarnego wykazuje FDP (20,9% ) reprezentująca 11,3% wszystkich posłów. Na dalszych miejscach znalazły się AfD (13%), SPD (12,6%), Die Linke (6,8%) i Zieloni (4,4%). Z badania wynika również, iż ten fenomen dotyczy głównie prawników stanowiących 32% posłów.

Autorzy badania krytycznie odnoszą się do dodatkowej działalności zarobkowej posłów. Po pierwsze, budzi to wątpliwości, czy wykonywanie mandatu poselskiego jest zasadniczą aktywnością posła. Po drugie, umożliwia ona wpływ grup lobbingowych, co rodzi pytanie, czy dany poseł reprezentuje interesy swoich wyborców, czy też pracodawcy. Autorzy badania podkreślają, iż wszelkie zastrzeżenia co do wiarygodności posłów uderzają w podstawy demokracji.

Fundacja im. Otto Brennera jest kojarzona ze związkiem zawodowym branży metalurgicznej                 IG Metall. W swoich publikacjach zajmuje się głównie kwestiami polityki społecznej i socjalnej w kontekście zarówno niemieckim, jak i europejskim.

https://www.otto-brenner-stiftung.de/fileadmin/user_data/stiftung/02_Wissenschaftsportal/03_Publikationen/AP31_AufstockerIII.pdf

 

  • (NIE)PAMIĘĆ O OFIARACH AKCJI REINHARD (BR)

#pamięć #AkcjaReinhard #Holocaust #lewica #RFN

W ostatnią środę (4.07) podczas dyskusji nad budżetem posłanka Die Linke Brigitte Freihold zarzuciła rządowi, iż w ogóle nie zaangażował się w upamiętnienie ofiar Akcji Reinhard, w ramach której istniały obozy zagłady w Treblince, Bełżcu i Sobiborze. Jednocześnie w imieniu swojej frakcji przedstawiła wniosek o zwiększenie finansowej partycypacji rządu federalnego w projektach naukowych i edukacyjnych, służących upamiętnieniu ofiar ludobójstwa.

Akcja Reinhard, trwająca od marca 1942 r. do listopada 1943 r., pochłonęła nawet do 2 mln istnień ludzkich. W przeważające mierze byli to obywatele polscy żydowskiego pochodzenia. Ten brutalny i tragiczny rozdział Holokaustu jest praktycznie nieznany niemieckiej opinii publicznej, dla której symbolem Zagłady Żydów pozostaje Auschwitz.

http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/19/031/1903131.pdf

 

https://www.dw.com/pl/debata-o-polityce-historycznej-w-bundestagu-to-skandal/a-44527457

 

 

  • ZWIĘKSZONE WSPARCIE FINANSOWE NA ZABYTKI KULTURY W EUROPIE WSCHODNIEJ (MWM)

#kultura #budżet #RFN #CDU #CSU #EuropaWschodnia

Podczas posiedzenia Komisji Budżetowej Bundestagu na rok 2018, które miało miejsce pod koniec czerwca br., postanowiono zwiększyć środki na wspieranie kultury i historii Niemców w Europie Wschodniej.

Z zadowoleniem fakt ten przyjął Eckhard Pols, przewodniczący grupy „Wypędzonych, wysiedlonych i mniejszości niemieckich” frakcji CDU/CSU w Bundestagu, uważając, iż kultura i historia Niemców w tych krajach została w budżecie na 2018 r. ponownie dowartościowana. W ten sposób wyraźnie uwypuklono ich „wielkie narodowe, jak też europejskie znaczenie”.

W tym roku udało się dzięki temu zabezpieczyć długofalowo bogate niemieckie dziedzictwo kulturowe w Siedmiogrodzie (Rumunia), podkreślił Pols. W kolejnych latach Niemcy będą miały swój udział (kwota rzędu 1,1 mln euro) w zabezpieczaniu i odnawianiu kościołów warownych w Siedmiogrodzie. Mając na uwadze krytyczny stan substancji budowlanej tych zabytków kultury i wynikającą stąd pilną potrzebę przeciwdziałania ich zniszczeniu, pieniądze te zostaną, zdaniem Polsa, „sensownie zastosowane”.

W jego ocenie jest to wielki sukces polityczny parlamentarnej grupy „Wypędzonych, wysiedlonych i mniejszości niemieckich”. Kierując słowa podziękowania pod adresem polityków CDU/CSU zajmujących się sprawami budżetu (a zwłaszcza rzeczniczki Komisji Budżetowej Patricii Lips), Pols podkreślił, że frakcja CDU/CSU także w przyszłości będzie się opowiadać za zwiększeniem środków na tę sferę kultury, która ma najważniejsze znaczenie dla „naszej tożsamości narodowej”.

https://www.cducsu.de/presse/pressemitteilungen/haushaltsausschuss-staerkt-kultur-und-geschichte-der-deutschen-im-oestlichen-europa-0

http://www.bundesfinanzportal.de/berlin/6-berlin/haushaltsausschuss-staerkt-kultur-und-geschichte-der-deutschen-im-oestlichen-europa-sicherung-der-kirchenburgen-siebenbuergens-im-fokus.html

https://www.finanzen.net/nachricht/aktien/pols-haushaltsausschuss-staerkt-kultur-und-geschichte-der-deutschen-im-oestlichen-europa-6339751@print 

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Pressemitteilungen/BPA/2017/07/2017-07-21-bkm-foerderung.html

 

  • W NIEMCZECH PRZEBYWA 1,4 MLN UCHODŹCÓW (BR)

#uchodźcy #UNHCR #RFN

Tylko w samym Berlinie mieszka tyle samo migrantów, co w całej Grecji. Wynika to z raportu opublikowanego przez Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR). Wg zawartych w nim danych, w Republice Federalnej Niemiec pod koniec 2017 r. przebywało 1,4 mln migrantów. Jest to najwyższa wartość wśród tego rodzaju wskaźników dla wszystkich krajów Unii Europejskiej.

Grafika prezentuje liczebne rozmieszczenie migrantów w sześciu krajach UE.

 

  • SIECI DOMÓW TOWAROWYCH KAUFHOF I KARSTADT POŁĄCZĄ SIĘ? (PK)

#Kaufhof, #Karstadt, #fuzja, #domy towarowe, #RFN

W dn. 3.07.2018 r. przedstawiciele kanadyjskiej grupy kapitałowej Hudson's Bay Company (HBC), właściciela sieci domów towarowych Galeria Kaufhof, oraz austriacki biznesmen René Benko, będący właścicielem sieci Karstadt, podpisali list intencyjny w sprawie przyszłego połączenia obydwu sieci domów towarowych. Sporządzono ponad 200-stronicowy dokument, w którym opisano najważniejsze punkty przyszłej fuzji. W wyniku porozumienia Galeria Kaufhof, Karstadt i Karstadt Sport utworzą wspólną spółkę joint venture, w której firma Signa, będąca własnością Benko, ma posiadać ponad 50% udziałów. Signa ma zająć się działalnością operacyjną nowej spółki. Według doniesień medialnych, HBC ma otrzymać 1,1 mld euro w ramach fuzji. Signa przejmie długi przedsiębiorstwa w wysokości 750 milionów euro.

Jednym z następstw porozumienia będzie zamknięcie centrali Karstadt w Essen. Główna siedziba nowej spółki ma znajdować się w Kolonii bądź w innym mieście Nadrenii Północnej-Westfalii. Niewykluczone, że za fuzją pójdzie redukcja zatrudnienia i zamknięcie nierentownych domów towarowych. Prawdopodobnie renegocjowane będą umowy taryfowe z pracownikami (w sieci Kaufhof są one korzystniejsze dla pracowników niż w Karstadt).

O połączeniu obydwu sieci mówi się w Niemczech od lat. R. Benko już kilkakrotnie próbował przejąć sieć domów towarowych Kaufhof. Obie firmy mają swoje problemy w związku z nasilającą się konkurencją ze strony sklepów internetowych. W sieci Kaufhof, która przynosi straty, toczą się od wielu miesięcy negocjacje w sprawie restrukturyzacji. W ubiegłym roku sieci Karstadt udało się po raz pierwszy od dwunastu lat wykazać zysk operacyjny, lecz w wysokości zaledwie 1,4 mln euro.

https://www.wiwo.de/unternehmen/handel/fusion-mit-kaufhof-karstadt-stammsitz-in-essen-faellt-voraussichtlich-weg/22768670.html

http://www.spiegel.de/wirtschaft/unternehmen/karstadt-und-kaufhof-fusion-wird-konkreter-a-1216733.html

https://www.zeit.de/wirtschaft/unternehmen/2018-07/kaufhof-karstadt-fusion-eckunkte

http://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/eckpunkte-einer-fusion-von-karstadt-und-kaufhof-stehen-15675428.html

https://www.tagesschau.de/wirtschaft/kaufhof-karstadt-fusion-101.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640