Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 46/2018

  • AFERA W FEDERALNYM URZĘDZIE DO SPRAW MIGRACJI I UCHODŹCÓW – DEBATA W BUNDESTAGU (PK)

#BAMF #Bundestag #azyl #afera #komisjaśledcza #FDP #AfD

W dn. 7.06.2018 r. w Bundestagu odbyła się 45-minutowa debata w sprawie afery w Federalnym Urzędzie do spraw Migracji i Uchodźców (BAMF). Impulsem do dyskusji stały się dwa niezależne wnioski FDP i AfD w sprawie powołania komisji śledczej Bundestagu, która miałaby zająć się nie tylko wyjaśnieniem afery w bremeńskim oddziale BAMF, ale również przebadać politykę migracyjną rządu federalnego. Przeciwnicy powołania komisji (m.in. z frakcji CDU/CSU i SPD) zwracali uwagę na fakt, że wyjaśnieniem afery w BAMF zajmuje się już komisja ds. wewnętrznych Bundestagu i nie jest konieczne powoływanie specjalnej komisji śledczej.

Zgodnie z art. 44 Ustawy Zasadniczej, Parlament Federalny ma obowiązek powołania komisji śledczej w sytuacji, gdy wniosek ten poprze jedna czwarta wszystkich posłów. Oznacza to, że jeden z ww. wniosków musi uzyskać poparcie co najmniej 178 spośród 709 posłów. Frakcja AfD liczy 92 posłów, frakcja FDP 80. Jest jeszcze dwoje byłych posłów AfD (Frauke Petry i Mario Mieruch), którzy opowiedzą się za wnioskami. Brakuje zatem poparcia czterech posłów. Frakcje CDU/CSU i SPD są przeciwne powołaniu takiej komisji, frakcja Die Linke jest jej niechętna, a Zieloni podchodzą do obu wniosków z dystansem. Niemniej istnieje szansa, że pojedynczy posłowie z innych frakcji poprą jeden z wniosków (np. we frakcji Die Linke nie ma jednomyślności w tej sprawie). Nie wiadomo jeszcze, kiedy odbędzie się głosowanie Bundestagu w sprawie powołania komisji śledczej.

https://www.bundestag.de/dokumente/textarchiv/2018/kw23-de-untersuchungsausschuss-bamf/556646

http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/19/025/1902524.pdf

http://dip21.bundestag.de/dip21/btd/19/023/1902392.pdf

https://www.zeit.de/politik/deutschland/2018-06/bamf-affaere-debatte-untersuchungsausschuss-bundestag

  • ZAOSTRZENIA SWOBÓD RELIGIJNYCH DLA MUZUŁMANÓW W AUSTRII (JS)

#Austria #islam #Kurz

Według zapowiedzi kanclerza Sebastiana Kurza, Austria zamknie siedem meczetów. Spośród 260 imamów w Austrii, 60-ciu znajduje się pod stałą obserwacją, natomiast 40-tu podlega procedurze sprawdzania, czy nie wykraczają przeciw zakazowi zagranicznego finansowania.

Środki te mają zapobiegać tworzeniu społeczeństw paralelnych i radykalizacji islamu. Podstawą prawną tego postępowania jest ustawa z 2015 r., która definiuje jako warunek działalności publicznej dla islamskich organizacji konieczność „pozytywnego stosunku do państwa i społeczeństwa”.

https://www.nzz.ch/international/oesterreich-schliesst-moscheen-und-plant-die-ausweisung-von-60-imamen-ld.1392812

  • KONTROWERSYJNY AMERYKAŃSKI DYPLOMATA W BERLINIE (JTK)

#Grenell #Shaheen #Schulz #empowerconservatives

Ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech – Richard Grenell wywołał falę komentarzy po tym, gdy w wywiadzie dla skrajnie prawicowego portalu Breitbart (03.06.2018) nie tylko wyraził uznanie dla konserwatywnych i antyestablishmentowych sił politycznych w Europie, ale nawet zaoferował im swoje osobiste wsparcie: „I absolutely want to empower other conservatives throughout Europe, other leaders. (…) I look across the landscape and we’ve got a lot work to do…”.

W reakcji na tę wypowiedź senator Jeanne Shaheen (Partia Demokratyczna) przypomniała, że nie jest rolą ambasadora ingerować w wewnętrzną politykę państw lub wspierać jakieś siły polityczne. „Jeśli ambasador Grenell nie jest w stanie powstrzymać się przed wygłaszaniem takich deklaracji politycznych, to powinien być natychmiast odwołany”. Jej zdaniem – USA nie akceptują mieszania się innych w amerykańskie wybory polityczne, nie mogą więc mieć ambasadora, który ingeruje w sprawy wewnętrzne innych państw. Podobna w tonie była reakcja Nicolasa Burnsa, byłego ambasadora USA przy NATO.

Głosy krytyki pojawiły się też w Niemczech. W komentarzu na łamach „Der Spiegel” redaktor Mathieu von Rohr pisał, że ambasador Grenell jawi się jako polityczny aktywista, który będzie wykorzystywał swą funkcję dla wspierania politycznych zmian zarówno w państwie goszczącym, jak i w całej Europie. Zaś M. Schulz stwierdził, że to co robi Grenell, jest niespotykane w dyplomacji i nazwał go „skrajnie prawicowym urzędnikiem kolonialnym”.       

Należy przypomnieć, że nie jest to pierwsza problematyczna wypowiedź ambasadora Grenella, który dopiero niecały miesiąc pełni swój urząd w Berlinie. Po wycofaniu się Waszyngtonu z porozumienia nuklearnego z Iranem, co oznaczało możliwość przywrócenia przez USA sankcji, ambasador napisał na Twitterze, że teraz niemieckie koncerny powinny natychmiast zakończyć swą współpracę z Teheranem; było to żądanie bezpodstawne choćby dlatego, że Europa nie odstąpiła od ustaleń z Iranem.         

https://www.politico.eu/article/us-senator-recall-ambassador-to-germany-if-political-statements-continue-richard-grenell-donald-trump/

http://www.breitbart.com/london/2018/06/03/trumps-right-hand-man-in-europe-wants-to-empower-european-anti-establishment-conservatives/

https://www.politico.eu/article/richard-grenell-trump-germany-us-ambassador-recall/

  • NIEMIECKI SEKTOR BUDOWY MASZYN ODNOTOWUJE STAŁY WZROST – DZIĘKI POPYTOWI W AZJI (TM)

#maszyny #robotyka #automatyzacja #wzrost #Niemcy #eksport #Chiny

Jak poinformował niemiecki związek z branży budowy maszyn i urządzeń VDMA (Verband Deutscher Maschinen- und Anlagenbau), sektor budowy maszyn i robotyki w Niemczech w 2018 r. ponownie odnotuje wyraźny wzrost. Światowe trendy w zakresie cyfryzacji i automatyzacji sprzyjają rozwojowi jednej z najważniejszych gałęzi niemieckiego przemysłu ze względu na utrzymujące się wysokie zapotrzebowanie.

Rekordową wartość obrotów odnotowano w 2017 r., kiedy osiągnęła ona poziom 14,5 mld euro (wzrost o 13% w porównaniu do 2016 r.). Na rok 2018 VDMA prognozuje dalszy wzrost – o 9% do poziomu 15,8 mld euro. Prezes zarządu VDMA Norbert Stein zwrócił uwagę na wyjątkową dynamikę tego sektora rynku w latach 2010-2017 ze średnim rocznym wzrostem na poziomie 10% i prawie podwojeniem wartości obrotów handlowych.

Główną siłą napędową wzrostu jest eksport, przede wszystkim do Azji. Wyróżniają się na tym polu Chiny – wartość eksportu z Niemiec do tego państwa wzrósł w 2017 r. o 60% w porównaniu do 2016 r. Popyt na niemieckie maszyny i urządzenia kreowany jest przede wszystkim ze względu na duże inwestycje w przemysł elektroniczny i w automatyzację. Warto podkreślić, że ten pozytywny trend ma miejsce jednocześnie z praktykami przejmowania niemieckich firm wysokich technologii przez chińskie przedsiębiorstwa wspierane przez państwo, co stanowi przedmiot obaw ze strony niemieckich władz i biznesu.

https://www.vdma.org/v2viewer/-/v2article/render/26317013

  • HILMAR HOFFMANN – ODSZEDŁ ZASŁUŻONY POLITYK DS. KULTURY (MWM)

#Hoffmann #Hilmar #Niemcy #kultura

Z wielkim smutkiem przyjęto w Niemczech odejście Hilmara Hoffmanna, który zmarł 1 czerwca 2018 r. we Frankfurcie n. Menem w wieku 92 lat. Był jedną z najbardziej znaczących postaci w sferze polityki kulturalnej RFN w okresie powojennym; jego dokonania na tym polu są nie do przecenienia.

Hilmar Hoffmann (ur. 25.08.1925 r. w Bremie), z wyksztalcenia reżyser i tłumacz języka angielskiego, był przede wszystkim nieocenionym i niestrudzonym politykiem, działaczem i orędownikiem spraw kultury. Naczelnym hasłem, jakie mu przyświecało, było: „Kultura dla wszystkich!” („Kultur für alle!”), zaś polityka kulturalna miała służyć stwarzaniu możliwości jego realizowania. Hoffmann był założycielem licznych instytucji i twórcą wielu inicjatyw kulturalnych (powołał m.in. Westdeutsche Kulturfilmtage w Oberhausen, które później przerodziły się w Internationale Kurzfilmtage); posiadał dar inspirowania twórców i artystów. Przez dwadzieścia lat (1970-1990) pełnił funkcję kierownika Wydziału Kultury we Frankfurcie n. Menem. W latach 1993–2001 był dyrektorem Goethe-Institut w Monachium; działał też jako wykładowca teorii filmu i polityki kulturalnej na Uniwersytetach w Bochum i we Frankfurcie n. Menem, jako profesor honorowy w Marburgu oraz profesor gościnny w Jerozolimie i Tel Awiwie.

Minister stanu ds. Kultury Monika Grütters przypominając jego zasługi, podkreśliła, iż Republika Federalna utraciła jednego z najbardziej prężnych i skutecznych polityków ds. kultury: „Będzie go nam bardzo brakowało jako pomysłodawcy, pośrednika i intelektualisty”.

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2018/06/2018-06-04-bkm-kondolenz-hilmar-hoffmann.html?nn=391670

http://archive.newsletter2go.com/?n2g=xhp1wnzr-8363076a-xqw

http://www.spiegel.de/kultur/gesellschaft/hilmar-hoffmann-ist-tot-a-1210879.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640