Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Sekretarz stanu Blinken z wizytą w Niemczech

#Blinken #Maas #Afganistan #talibowie #Ramstein

Szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken 8 sierpnia br. złożył wizytę w Niemczech, gdzie spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Heiko Maasem. Spotkanie odbyło się w Ramstein, największej amerykańskiej bazie w Niemczech, dokąd kierowano dziesiątki tysięcy ewakuowanych przez siły amerykańskie Afgańczyków: około 23 tys. z nich zostało już przewiezionych do USA lub innych miejsc, na dalszą ewakuację oczekuje jeszcze ponad 11 tys. osób. 

Niemcy były kolejnym etapem podróży sekretarza stanu, który wcześniej odwiedził Katar, gdzie rozmawiano o wydarzeniach w Afganistanie i ich konsekwencjach. Wizyta w Niemczech przypadła na dzień po tym, jak talibowie ogłosili powołanie rządu tymczasowego składającego się wyłącznie z wysokich rangą dostojników talibskich, niektórych o kontrowersyjnej przeszłości.

Jak zapowiadał Maas, głównym przedmiotem jego rozmów z Blinkenem będzie wypracowanie wspólnego stanowiska wobec nowego reżimu w Afganistanie. Chodzi o stanowisko, „które  służy również naszym interesom”, czyli zabieganie o „przestrzeganie podstawowych praw człowieka, utrzymanie możliwości dalszego prowadzenia ewakuacji z Afganistanu i dostępu do pomocy humanitarnej, a także o walkę z grupami terrorystycznymi”. Obaj politycy  poprowadzili z Ramstein wideokonferencję z 20 szefami dyplomacji innych państw.

Po spotkaniu Blinken i Maas zaapelowali do reżimu talibów o współpracę, zwłaszcza o wznowienie międzynarodowych lotów z Kabulu, a także o zgodę na wyjazd tzw. personelu miejscowego. Ich apel do nowej władzy w Afganistanie dotyczył także przyjmowania pomocy humanitarnej i przestrzegania praw człowieka. Krytykując formułę nowego rządu, mówiono o konieczności jego poszerzenia o kobiety oraz inne niż tylko talibowie grupy społeczeństwa. Apelowano o wysłanie pozytywnego sygnału do wspólnoty międzynarodowej.   

Ważnym akcentem wizyty Blinkena były jego słowa uznania i podziękowania kierowane do niemieckiego sojusznika za 20 lat współpracy w Afganistanie, a także za dobre współdziałanie podczas ostatniej akcji ewakuacyjnej. (JK)

9 września 2021

https://www.swr.de/swraktuell/rheinland-pfalz/kaiserslautern/us-aussenminister-antony-blinken-besucht-airbase-ramstein-und-trifft-heiko-maas-100.html

https://www.dw.com/en/blinken-arrives-in-germany-for-talks-on-afghanistan/av-59122329

https://www.deutschlandfunk.de/ramstein-maas-und-blinken-beraten-ueber-afghanistan.1939.de.html?drn:news_id=1299406


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640