Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Rekordowo wysoka pomoc RFN dla Syrii w 2021 r. i wezwanie do efektywnego działania

#Niemcy #Rosja #Syria #ONZ #Maas #pomochumanitarna

W dniu 30.03.2021 r. w Brukseli odbyła się konferencja „Wspieranie przyszłości Syrii i regionu” („Supporting the Future of Syria and the Region”), a w Nowym Jorku posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego ONZ poświęcone sytuacji w Syrii. Jednolite żądanie Niemiec wygłoszone na obu forach dotyczyło: zwiększenia międzynarodowej pomocy, otwarcia większej liczby przejść granicznych z Syrią, rozpoczęcia efektywnego procesu pokojowego i ukarania sprawców zbrodni dokonanych na ludności cywilnej.

W czasie brukselskiej konferencji Heiko Maas zadeklarował przekazanie 1,736 mld euro na pomoc „narodowi syryjskiemu”. Mimo że RFN jest drugim co do wielkości donatorem pomocy humanitarnej na świecie (w 2020 r. przekazała 12,8% globalnej pomocy) i drugim donatorem wsparcia dla Syrii (19% pomocy w 2020 r.), zadeklarowana kwota jest najwyższą w globalnej, humanitarnej działalności Niemiec w ciągu ostatnich czterech lat. W 2020 r. wsparcie Niemiec dla Syrii wyniosło 419 mln USD, co stanowiło 15% rocznej pomocy humanitarnej RFN. Maas zażądał także aktywnego działania społeczności międzynarodowej w celu przeprowadzenia procesu pokojowego, który warunkuje odbudowę państwa. Wskazał na znaczące cierpienia cywilów, 50% skalę uchodźstwa oraz ubóstwo (także skrajne) 90% Syryjczyków.

Wtórujący europejskiemu wystąpieniu Maasa Stały Przedstawiciel RFN przy ONZ Christoph Heusgen, przemawiający w czasie debaty ZO ONZ, był zdecydowanie mniej dyplomatyczny. Stwierdził m.in.: „Musimy być szczerzy. My, społeczność międzynarodowa, zawiedliśmy Syryjczyków. Nie byliśmy w stanie powstrzymać wojny. Nie byliśmy w stanie zapobiec użyciu broni chemicznej. Nie byliśmy w stanie powstrzymać masowych mordów, tortur i wymuszonych zaginięć. Nie byliśmy w stanie zrealizować naszych własnych decyzji, takich jak rezolucja Rady Bezpieczeństwa nr 2254 (…). Nie byliśmy w stanie zapewnić niezakłóconego dostępu do pomocy humanitarnej, nadal mamy dziesiątki tysięcy arbitralnie zatrzymanych osób, zwłaszcza kobiet i dzieci, a ludzie znikają”.

Odnosząc się do ogromnych potrzeb humanitarnych w Syrii, zaapelował do Rosji i Chin o ponowne powstrzymanie się od weta i umożliwienie dalszego przekazywania pomocy humanitarnej na terytorium Syrii (jedyne przejście ma być czynne do lipca br.), a także otwarcie kolejnych przejść granicznych. Zażądał też od Rosji zaangażowania się w proces pokojowy i międzynarodową pomoc: „Zamiast bombardować szpitale w Syrii, Rosja powinna wysłać pomoc humanitarną. Zamiast ukrywać użycie broni chemicznej przez reżim syryjski, Rosja powinna uczestniczyć w stawianiu przed sądem sprawców zbrodni wojennych. Ci, którzy popełnili ohydne zbrodnie w Syrii, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności”. (JDD)

31 marca 2021

https://new-york-un.diplo.de/un-en/news-corner/-/2451560

https://new-york-un.diplo.de/un-en/news-corner/-/2451474


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640