Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Projekt Fundacji Genshagen:  „Kultura i zrównoważony rozwój”

#Genshagen #Fundacja #kultura #zrównoważonyrozwój #projekt

W dniu 15 października 2020 r. miała miejsce inauguracja projektu Fundacji Genshagen, która w obliczu aktualnych wyzwań stworzyła specjalną platformę internetową, podejmującą nośny obecnie temat: „Kultura i zrównoważony rozwój” („Kultur und Nachhaltigkeit”). 

W założeniu jest to projekt europejski, transgraniczny i interdyscyplinarny; realizowany w czasie prezydencji Niemiec w Radzie UE. Skupia on uwagę zwłaszcza na kreatywnym potencjale kultury i sztuki oraz ich współodpowiedzialności za zrównoważony rozwój. Porusza też kwestię wkładu, jaki potencjał twórczy kultury wnosi w dyskurs o zrównoważonym rozwoju. W ramach platformy artyści i twórcy mają możliwość zaprezentowania swych prac wyrażających ich stosunek do tego zagadnienia; mogą też poprzez dyskusje, rozmowy i prezentacje wymienić opinie z ekspertami z innych dziedzin na ten ważny aktualnie temat. 

W dyskusji otwierającej to wydarzenie (dostępnej online) udział wzięli przedstawiciele fundacji, środowisk twórczych oraz naukowcy: Angelika Eder (dyrektor zarządzająca Fundacji Genshagen) i prof. Sabine Kunst (prezydent Uniwersytetu Humboldtów w Berlinie), a także prof. Christoph Schneider (geograf, Uniwersytet Humboldtów), prof. Szymon Malinowski (geofizyk, Uniwersytet Warszawski), dr Frank Raddatz (dyrektor Theater des Anthropozän) oraz dr Tanja Busse (prowadzenie). Podczas inauguracji odbyła się także wideoprezentacja Teatru Antropocenu pt. „Requiem dla lasu”.

Platforma internetowa „Kultur und Nachhaltigkeit”, prezentująca różne zagadnienia dotyczące tej problematyki, będzie dostępna do 31 grudnia br. Projekt jest finansowany ze środków Pełnomocnika rządu RFN ds. kultury i mediów (BKM).

Fundacja Genshagen, jako centrum spotkań i dialogu między kulturą, sztuką, polityką, gospodarką, nauką i mediami, koncentruje swą uwagę zwłaszcza na relacjach niemiecko-francuskich i niemiecko-polskich oraz w obrębie Trójkąta Weimarskiego. Jej celem jest podejmowanie działań na rzecz wzmocnienia Europy w jej kulturowej różnorodności, spójności społecznej i rozwoju gospodarczym. Poprzez różnego rodzaju inicjatywy chce się przyczynić do poszukiwania nowych idei i rozwiązań dotyczących aktualnych oraz przyszłych wyzwań w społeczeństwie i polityce. Fundacja umożliwia konstruktywną wymianę doświadczeń, nawiązywanie kontaktów i współpracę ponad granicami różnych grup społecznych oraz tworzenie nowych sieci i rozbudowywanie istniejących. (MWM)

http://www.stiftung-genshagen.de/kunst-und-kulturvermittlung-in-europa/detailseiten/programm-details/1b3e52921ba783238c8f5a4b627ac3a2.html?L=422.html&tx_ttnews%5Btt_news%5D=1945

https://kultur-und-nachhaltigkeit.eu/mediathek/theater-des-anthropozaen-requiem-fuer-einen-wald-dr-frank-raddatz-und-ensemble/

http://www.stiftung-genshagen.de/


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640