Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Pekin blokuje wizytę niemieckiej fregaty „Bayern” w chińskim porcie

#Niemcy #Chiny #fregata #Bayern #MorzePołudniowochińskie #Indo-Pacyfik

Chińskie władze odrzuciły propozycję wizyty niemieckiej fregaty „Bayern” w jednym z chińskich portów. Strona niemiecka planowała taki postój na trasie okrętu wysłanego na 6-miesięczną misję w regionie Indo-Pacyfiku, w tym na wodach Morza Południowochińskiego.

Jak podało niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych: „Chiny zadecydowały, że nie życzą sobie wizyty portowej i przyjęliśmy to do wiadomości”. Z kolei rzecznik chińskiego MSZ stwierdził, że ma nadzieję, iż państwa trzecie odegrają „konstruktywną rolę” i uszanują zabiegi państw regionu na rzecz zachowania pokoju i stabilności.

Wizyta fregaty „Bayern” w chińskim porcie miała złagodzić sceptycyzm władz w Pekinie wobec zwiększenia niemieckiego zaangażowania w regionie Indo-Pacyfiku we współpracy z partnerami europejskimi oraz z USA, Japonią, Koreą Płd., Indiami czy Australią. Celem misji niemieckiej fregaty jest m.in. wsparcie partnerów w regionie oraz ochrona wolności szlaków morskich ‒ w domyśle naruszanej przez działania chińskie. ChRL realizuje na Morzu Południowochińskim ekspansywną politykę, ustanawiając wysunięte placówki na sztucznych wyspach, co spotyka się ze sprzeciwem innych państw regionu: Filipin, Wietnamu, Malezji czy Brunei.

Kontrowersyjny jest również inny postój niemieckiej fregaty ‒ na wyspie Diego Garcia, będącej częścią archipelagu Czagos. Jest on kontrolowany przez Wielką Brytanię, co uznaje się za naruszenie prawa międzynarodowego. (TM)

16 września 2021

https://www.reuters.com/world/europe/china-denies-german-warship-entry-into-harbour-berlin-says-2021-09-15/?utm_source=POLITICO.EU&utm_campaign=06bd6edb8c-EMAIL_CAMPAIGN_2021_09_16_09_00&utm_medium=email&utm_term=0_10959edeb5-06bd6edb8c-190027521

https://www.auswaertiges-amt.de/de/newsroom/regierungspressekonferenz/2481742#content_0


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640