Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Pakiet dla ożywienia niemieckiej gospodarki

#COVID-19 #koronawirus #pakietpomocowy #finanse #Niemcy #Merkel #Scholz

W dniu 3.06.2020 r. rządząca w Niemczech koalicja CDU/CSU-SPD zaakceptowała nowy pakiet pomocy dla niemieckiej gospodarki, który ma ją ożywić po ustąpieniu pandemii koronawirusa.  Pakiet ma wynieść 130 mld euro. Został on przedstawiony w środę podczas specjalnej konferencji prasowej kanclerz Angeli Merkel (CDU) oraz wicekanclerza i ministra finansów Olafa Scholza (SPD).

W 57 punktach zawarto m.in. propozycje obniżenia podatku VAT z 19% do 16% oraz z 7% do 5% na okres od 1 lipca do 31 grudnia 2020 r. Zapowiedziano też jednorazowe wsparcie dla rodziców w wysokości 300 euro (600 euro dla samotnie wychowujących dzieci). Ważnym elementem jest ulga w opłatach za energię elektryczną w 2021 r. Dopłata z budżetu obniży wysokość rachunków. Ponadto rząd proponuje dodatkowe 50 mld euro na inwestycje w gospodarkę wodorową, technologie kwantowe i sztuczną inteligencję. Pakiet zawiera także listę bardziej szczegółowych propozycji, takich jak wsparcie dla Deutsche Bahn (5 mld euro), transportu publicznego (2,5 mld euro) czy gmin znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.

Minister Scholz stwierdził, że uzgodniony przez rządzącą koalicję pakiet pozwoli „wyjść z kryzysu niemieckiej gospodarce z hukiem”. Ze szczególnym zadowoleniem mówił o propozycjach premii dla dzieci, ulgach miejskich i bodźcach prokonsumpcyjnych. Najważniejsza jednak dla ministra jest zmiana relacji finansowych pomiędzy krajami federacji a rządem federalnym, który będzie w większej części odpowiadać za politykę mieszkaniową i zakwaterowanie, przejmując na siebie koszty.

Dodatkowe wydatki są możliwe dzięki dobrej sytuacji budżetowej i wypracowywanej przez lata nadwyżce. Co ciekawe, pakiet nie zawiera propozycji wsparcia przy zakupie samochodów z silnikiem benzynowym i diesla, faworyzując samochody elektryczne. (PSA)

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/konjunkturpaket-geschnuert-1757558

https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/pressekonferenz-zu-konjunktur-krisenbewaeltigungspaket-und-zukunftspaket-1757642

https://www.cdu.de/corona/koalitionsausschuss_juni2020

https://www.spd.de/aktuelles/detail/news/mit-wumms/03/06/2020/

https://www.cdu.de/system/tdf/media/dokumente/2020_06_03_koalitionsausschuss_0.pdf?file=1&type=field_collection_item&id=20972


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640