Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nowy ambasador Stanów Zjednoczonych w Niemczech

#Macgregor #USA #Niemcy #Grenell

Emerytowany pułkownik armii amerykańskiej Douglas Macgregor zostanie ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Niemczech. Zastąpi na tym stanowisku Roberta Grenella, który kilka tygodni temu zrezygnował z funkcji ambasadora i zajął się wspieraniem prezydenta Donalda Trumpa w kampanii wyborczej. Grenell uchodził za jednego z najbardziej kontrowersyjnych przedstawicieli administracji Trumpa za granicą, głównie ze względu na bezkompromisowy sposób prezentowania stanowiska Waszyngtonu.

Nowy ambasador jest uważany za eksperta wojskowości, jego wypowiedzi i opracowania odnosiły się do reformy amerykańskich sił lądowych, a także zmian w siłach obronnych Izraela. W l. 90. ub. wieku wchodził w skład wysoce kompetentnej grupy doradców Richarda Hoolbroke’a, zastępcy sekretarza stanu, którego zasługi w doprowadzeniu do rozwiązania konfliktu w Bośni i Hercegowinie są trudne do przecenienia (porozumienie w Dayton). To powinno wystawiać nowemu ambasadorowi w Niemczech dobre świadectwo.

Ma on też doświadczenie współpracy w ramach NATO z dowództwem wojskowym brytyjskim czy niemieckim. Ostatnio Macgregor zajmował się komentowaniem w mediach (głównie w Fox News) spraw dotyczących bezpieczeństwa narodowego. Jest absolwentem West Point, doktoryzował się na University of Virginia, posiada także wysokie odznaczenia wojskowe. Mówi biegle po niemiecku.

Wysłanie osoby z doświadczeniem i kompetencjami w zakresie wojskowości na placówkę dyplomatyczną do Berlina należałoby łączyć w jakiś sposób z decyzją administracji Trumpa o wycofaniu z Niemiec części amerykańskich wojsk. Nowy ambasador wydaje się kompetentny, aby zabrać w tej sprawie głos. Pytaniem pozostaje, jaki to będzie głos. (JK)   

https://www.politico.eu/article/trump-taps-renegade-retired-colonel-for-germany-ambassador-post/?utm_source=POLITICO.EU&utm_campaign=fc47ffb605-EMAIL_CAMPAIGN_2020_07_28_05_06&utm_medium=email&utm_term=0_10959edeb5-fc47ffb605-190027993


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640