Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Nowa antyszczepionkowa partia MFG z reprezentacją polityczną w Austrii

#GórnaAustria #wybory #antyszczepionkowcy #MFG

W dniu 26.09.2021 r. odbyły się wybory do parlamentu regionalnego (Landtagu) w kraju związkowym Górnej Austrii (Oberösterreich). Dużym zaskoczeniem było pojawienie się nowego ugrupowania Menschen-Freiheit-Grundrechte (Ludzie-Wolność-Prawa podstawowe, MFG), które zdobyło 7% głosów. Nigdy wcześniej w historii Górnej Austrii w Landtagu nie pojawiła się partia bez ogólnokrajowej pozycji. Założona w lutym 2021 r. MFG łączy postawy libertariańskie z krytyką polityki lockdownów oraz wyraża sceptycyzm wobec szczepień na COVID-19.

MFG podczas kampanii wyborczej była praktycznie nieobecna w mediach, dlatego komentatorzy nie przewidywali sukcesu wyborczego tego ugrupowania. Nowa partia wydała na kampanię zaledwie 100 tys. euro, czyli ułamek tego, co przeznaczyły duże i ugruntowane stronnictwa. MFG zorganizowała ponad 100 bezpośrednich spotkań z wyborcami, niejednokrotnie przy piwie w barach i pubach. Politolodzy dostrzegli także fakt istnienia „równoległej opinii publicznej”. Zwolennicy MFG organizowali się w zamkniętych grupach w mediach społecznościowych. Politolożka Kathrin Steiner-Hämmerle mówi nawet o  „opinii niepublicznej”.

Sukces ugrupowania tłumaczy się słabością skrajnie prawicowej partii FPÖ, która straciła w Górnej Austrii aż 10 p.p. w porównaniu do ostatnich wyborów. Steiner-Hämmerle dodaje, że MFG jest typową partią protestu o przekazie mniej radykalnym niż w przypadku FPÖ. Jest to jednocześnie partia jednego tematu, która może mieć trudność z pozostaniem w polityce po zakończeniu się pandemii. Niemniej jednak MFG chce startować w kolejnych wyborach do Landtagów w Salzburgu, Karytnii i wyborach krajowych w 2023 r.

Górna Austria z 1,4 mln populacji jest jednym z najbardziej zaludnionych krajów związkowych Austrii. Jednocześnie region ten pozostaje poniżej średniej, jeśli chodzi o populację zaszczepioną przeciwko COVID-19. Średnia dla Austrii wynosi 60%, w Górnej Austrii zaszczepiło się dotychczas 55% mieszkańców. (PSA)

1 października 2021

https://orf.at/stories/3230164/

https://www.spiegel.de/ausland/oesterreich-impfskeptiker-partei-mfg-will-bei-weiteren-wahlen-antreten-a-98599c57-bf4a-47c1-8660-5d7ad0c63a83


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640