Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niezależność niemieckich prokuratorów znów pod znakiem zapytania

#RFN #prokuratura #niezależność #wybory #przeszukania

Na krótko przed wyborami do Bundestagu prokuratury z Osnabrück i Kolonii, obie podporządkowane krajowym ministrom sprawiedliwości z CDU, przeprowadziły przeszukania w organach państwowych, m.in. w Federalnym Ministerstwie Sprawiedliwości oraz Federalnym Ministerstwie Finansów, które podlegają na mocy starej jeszcze umowy koalicyjnej SPD. W dniu 28 września 2021 r. prokuratura z Kolonii przeprowadziła przeszukania w pomieszczeniach należących do ex-politka SPD J. Kahrsa i w hamburskim organie nadzoru finansowego. Sprawa ta rzuca cień na O. Scholza (SPD), gdyż postępowanie dotyczy spraw z okresu sprawowania przez niego funkcji burmistrza Hamburga, choć sam Scholz nie jest podejrzanym w sprawie.

Działania prokuratury wzbudziły w Niemczech duże kontrowersje ze względu na możliwość udzielania prokuratorom przez ministrów sprawiedliwości wiążących zaleceń w związku z prowadzonymi przez nich sprawami.  W niemieckiej prasie pojawiają się więc oczywiste pytania, czy termin czynności podjętych przez prokuratury był przypadkowy, czy też był wynikiem politycznych kalkulacji. Z doniesień prasowych wynika, że B. Havliza (CDU), minister sprawiedliwości w Saksonii Dolnej, jak i P. Biesenbach (CDU), minister sprawiedliwości w Nadrenii Północnej-Westfalii wiedzieli o prowadzonych postępowaniach. Pytanie, czy w przedmiotowych postępowaniach wydawali jakieś zalecenia, pozostaje jeszcze niewyjaśnione.

Udzielanie prokuratorom przez ministrów sprawiedliwości zaleceń zostało uznane w 2019 r.  przez Trybunał Sprawiedliwości UE (sprawy C-508/18 i C-82/19 PPU) za niezgodne z prawem unijnym, ale do tej pory nie doszło do zmiany  przepisów niemieckich, pomimo licznych postulatów wysuwanych m.in. przez stowarzyszenia zawodowe sędziów i prokuratorów. (MB)

1 października 2021

https://www.deutschlandfunk.de/medienbericht-nrw-justizministerium-unter-cdu-politiker.1939.de.html?drn:news_id=1306314

https://www.zeit.de/wirtschaft/ausland/2021-09/cum-ex-geschaefte-hamburg-durchsuchung-johannes-kahrs-spd?utm_referrer=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F

https://taz.de/Durchsuchung-des-Finanzministeriums/!5802981/

https://www.neuerichter.de/inhalte/stellung-der-staatsanwaltschaft-weisungsrecht


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640