Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niemieckie firmy podejrzane o produkcję środków biologicznych dla Rosji

#Niemcy #Rosja #Nawalny #firmy #sankcje #RiolChemie #Chimconnect #Pharmocontract

Po głośnej sprawie otrucia Aleksieja Nawalnego, amerykański Departament Handlu objął sankcjami kilkanaście firm. Trzy z nich znajdują się w Niemczech, gdzie Nawalny był leczony. Amerykanie podejrzewają, że firmy te były na różne sposoby zaangażowane w proliferację środków biologicznych lub chemicznych, które Rosja mogła wykorzystać do produkcji broni masowego rażenia (np. broni biologicznej). Wymienione przez Amerykanów firmy to: Riol Chemie GmbH z siedzibą w Lilienthal koło Bremy, Chimconnect GmbH z Konstancji (jej spółka matka Chimconnect AG ma siedzibę w Buchs w Szwajcarii) oraz Pharmcontract GmbH z siedzibą w Offenbach.

Riol Chemie jest prowadzona przez Ukraińca Sergieja Vengera. Według wcześniejszego wpisu do rejestru handlowego w zarządzie jest jeszcze jeden Ukrainiec Igor Rozhenko z Konstancji. Zgodnie z wpisem firma zajmuje się m.in. importem i eksportem odczynników, chemikaliów, substancji farmaceutycznych, sprzętu laboratoryjnego i zakładów technologicznych.

Firma Chimconnect zajmuje się handlem chemikaliami laboratoryjnymi i sprzętem laboratoryjnym. Według informacji zamieszczonych na własnej stronie, firma produkuje również rozpuszczalniki oraz związki organiczne i nieorganiczne w Rosji oraz Kazachstanie. Jako dyrektor zarządzająca niemieckiego oddziału Chimconnect w Konstancji jest zarejestrowana Maria Ivankina.

Z kolei Offenbacher Pharmcontract GmbH została usunięta z rejestru firm. Nie jest do końca jasne, kto zarządzał zarówno moskiewską, jak i niemiecką filią firmy; prawdopodobnie był to Rosjanin Roman Szestow.

Kolejnym wątkiem w sprawie jest postać Billa Bowdera, który prowadził w Moskwie firmę finansową Hermitage Capital Management. W 2005 r. rosyjskie służby podatkowe oraz służba specjalna FSB zajęły konta rachunkowe firmy, wyprowadzając z niej pod zarzutem oszustwa podatkowego ponad 230 mln USD. Nielegalne działania rosyjskich służb podatkowych odkrył prawnik podatkowy Bowdera Siergiej Magnitski, który swoje odkrycie przypłacił życiem. Według Bowdera Riol Chemie GmbH miał otrzymać ponad 900 tys. USD w latach 2008-2011 ze skradzionych mu środków. Podkreśla on, że pieniądze były prane na wielu poziomach, jednocześnie będąc zszokowany faktem, jak dalece wykorzystywane są przez Kreml brudne pieniądze. (PSA)

8 kwietnia 2021

https://www.faz.net/aktuell/wirtschaft/unternehmen/kampfstoffe-fuer-russland-deutsche-firmen-unter-verdacht-17250207.html


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640