Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje Instytutu Zachodniego

Niemiecka dyplomatka na czele OBWE

#bezpieczeństwo #helgaschmid #OSCE #OBWE

W grudniu 2020 r. niemiecka dyplomatka Helga Schmid objęła stanowisko sekretarza generalnego Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (Organisation for Security and Co-operation in Europe). Poprzednim sekretarzem generalnym OBWE był szwajcarski dyplomata Thomas Greminger, który sprawował tę funkcję od 2017 r. H. Schmid zaliczana jest do grona najbardziej doświadczonych i wpływowych dyplomatek i dyplomatów w Niemczech.

Nowa sekretarz generalna OBWE studiowała romanistykę na Uniwersytecie Ludwika Maksymiliana w Monachium i na paryskiej Sorbonie. Karierę zawodową rozpoczęła w 1988 r. w Ministerstwie Spraw Zagranicznych RFN. W niemieckim resorcie spraw zagranicznych zajmowała m.in. stanowisko referentki prasowej w ambasadzie w Waszyngtonie i dyrektora biura ministra Joschki Fischera.  W 2006 r. podjęła pracę w organach Unii Europejskiej. W l. 2006-2010 była bliską współpracowniczką Javiera Solany, ówczesnego Wysokiego Przedstawiciela UE ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa. W 2010 r. została zatrudniona w nowo utworzonej Europejskiej Służbie Działań Zewnętrznych (European External Action Service, EEAS). Od 2016 do 2020 r. zajmowała stanowisko sekretarza generalnego EEAS. W trakcie pracy dla UE była m.in. odpowiedzialna za proces negocjacji porozumienia nuklearnego z Iranem, które zawarte  zostało w lipcu 2015 r.

OBWE powstała w 1995 r. w wyniku przekształcenia Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w organizację. Głównym celem OBWE jest zapobieganie konfliktom w Europie. Obecnie do tej organizacji należy 57 państw. Poza państwami europejskimi jej członkami są także Stany Zjednoczone, Kanada, Kazachstan, Uzbekistan, Kirgistan, Tadżykistan, Turkmenistan oraz Mongolia. 

W ocenie wielu ekspertów OBWE od wielu lat znajduje się w poważnym kryzysie. Poza zaangażowaniem na Ukrainie i efektywnym zwalczaniu przemytu broni na Bałkanach działalność organizacji jest niezbyt widoczna. Jedną z głównych przyczyn spadku znaczenia i zaangażowania OBWE są różnice zdań państw członkowskich co do sposobów rozwiązania problemów w obszarze bezpieczeństwa międzynarodowego. Część ekspertów i dyplomatów żywi nadzieje, że objęcie funkcji sekretarza generalnego przez doświadczoną niemiecką dyplomatkę przyczyni się do usprawnienia współpracy państw członkowskich i zwiększenia roli oraz znaczenia OBWE w rozwiązaniu aktualnych kryzysów  w obszarze bezpieczeństwa w Europie. Poważnym wyzwaniem dla H. Schmid będzie przede wszystkim kwestia współpracy z Rosją. (KJ) 

https://www.osce.org/node/473409

https://web.archive.org/web/20170829162947/https://eeas.europa.eu/sites/eeas/files/cv_en-helga_schmid.pdf

https://www.welt.de/politik/ausland/plus223636328/Helga-Maria-Schmid-Die-wichtigste-deutsche-Diplomatin-steht-vor-ihrer-groessten-Aufgabe.html

 

 


Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640